Guan Yu, Sadakat ve Doğruluğun Kutsal Savaşçısı

Guan Yu, sadakat ve doğruluğun kutsal savaşçısı
Guan Yu, sadakat ve doğruluğun kutsal savaşçısı

David Wu, Epoch Times

Guan Yu Şeftali Bahçesi’nin Üç Kardeşi’nden biriydi. Hasır sandalet yapımcısı Lui Bei ve varlıklı kasap Zhang Fei ile arkadaş oldu, ve ölene dek birbirlerine sadık kardeşler olacaklarına yemin ettiler. Lui Bei daha sonra, Ük Krallıktan Shu-Han’ın ilk kralı oldu, o sırada Guan Yu ise sadece olağanüstü savaş becerileri ve askeri stratejileri ile değil, aynı zamanda doğruluğu ve Lui Bei’ye sadakati ile çok iyi biliniyordu.

Lui Bei daha küçük bir askeri figürken, küçük birliği Cao Cao tarafından mağlup edilmiş ve dağıtılmıştı, kimse nerede olduklarını bilmiyordu. Lui Bei’nin Cao Cao tarafından kaçırılan iki eşinin güvenliği için Guan Yu, Cao Cao’nun boyunduruğu altına girmek zorunda kalmıştı.

Guan Yu’nun Lui Bei’ye olan sadakatını karalamak için Cao Cao, kasten Lui Bei’nin iki eşi ve Guan Yu’nın birlikte kalması için küçük bir ev ayarlamıştı. Cao Cao, Guan Yu’nun tüm geceler boyunca Lui Bei’nin ailesini korumak için dışarıda ayakta dinlenmeden durmasına hayret etmişti.

Guan Yu’nun savaş becerileri ve karakteri karşısında etkilenen Cao Cao, onu her şekilde kazanmaya çalıştı. Guan Yu’yu general olarak atayarak, O’na birçok değerli altın ve gümüş hediyeler, güzel kadınlar ve tüm zamanların en hızlı ünlü savaş atını teklif ederek büyük bir saygı ile davrandı. Fakat, Guan Yu’nun kardeşi Lui Bei’yi aramak için gitme isteğini her zaman sezdi, bu nedenle Guan Yu’yla samimi olan bir generali onu araması için gönderdi.

Guan Yu hislerini saklamayarak, “Cao Cao’nun bana verdiği onurun ve ayrıcalıkların farkındayım, fakat ben Lui Bei’ye onunla birlikte savaşmak ve birbirimiz için ölmek için bir yemin verdim. Yakında veya daha sonra Lui Bei’nin nerede olduğunu öğrendiğimde onun için burayı terkedeceğim. Yine de burayı terketmeden once Cao Cao’nun bana karşı iyiliğinin karşılığını geri ödeyeceğim. Bunu duyan Cao Cao iç çekerek, “Seçkin bir doğruluğun adamı, ne kadar onurlu bir insan!” ve onu daha fazla zorlamaya teşebbüs etmedi.

Guan Yu, savaşlarda Cao Cao’nun iki bilinen korkutucu askeri rakibi ile savaşarak onları öldürdü ve sonra Lui Bei’nin durumunu duyunca oradan ayrılacağını söylemeye karar verdi. Cao Cao’ya kazanç sağlamadan hoşçakal demek için birkaç deneme yaparak Guan Yu bir veda mektubu yazdı ve resmi mühürünü ile birlikte Cao Cao’dan aldığı tüm hediyeleri detayları ile yazarak mahkemeye bıraktı ve Lui Bei’nin eşleri ile birlikte at arabasıyla ayrıldı.

Cao Cao, Guan Yu’yu takip edip rakibine hizmet etmesini durdurmalarını öneren danışmanlarına iç çekerek: “Onun seçimine saygı duyuyorum. Onu bana hizmet etmesi için elimde tutamamış olmak benim için bir utanç, dolayısıyla onu takip etmeyin.”

Guan Yu hayatını tehlikeye atarak Lui Bei’nin eşlerini sınır kapısından geçerlerken korumak için Cao Cao’yu koruyan beş sınır kapısındaki altı generali öldürmeye karar verdi. Lui Bei’nin ailesine yolculuk boyunca koruma görevi yaparak sonunda Lui Bei’ye yeniden kavuştu.

Yıllar sonra Kızıl Kayalıklar savaşında, Cao Cao yenilmişti fakat kaos içinde sadece birkaç korumayla kaçmaya karar verdi. Zhuge Liang, Cao Cao’nun kaçış rotasını buldu ve Guan Yu’ya onu pusuya düşürerek yakalamasını emretti.

Guan Yu tarafından küçük bir kasaba yolunda durdurulan Cao Cao merhamet için yalvardı ve geçmişte Guan Yu’ya yaptığı iyilikleri hatırlattı. Guan Yu, Cao Cao ve korumalarının kaçmasına, böyle bir eylemin kendi askeri infazına neden olacağını bilerek izin verdi.

Guan Yu geçmiş katkıları nedeniyle affedildi. Lui Bei için savaşmaya devam etti ve M.Ö. 219’da yenilgiye uğrayıp infaz edilene kadar müthiş askeri stratejileri ile birçok savaş kazandı.

Tüm hayatı boyunca, Guan Yu, Lui Bei ve Zhang Fei ile ettiği yemini sadakatle izledi, doğruluğu ona üç krallık boyunca büyük saygı kazandırdı. 16. Yüzyılda, Çin’in Kutsal Savaşçısı, şeytandan gelen herşeyden koruyucu olarak saygınlık kazandı ve Asya’daki birçok dinde yüzyıllar boyunca ilahlaştırıldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.