Gün boyu Taksim Gezi Parkı Olayları 11.06.13

Yeni Resim (1)07:45 İstanbul Valisi Twitter üzerinden tweet atarken, çok sayıda Polis ve Tomalar Taksim’e girdi. Vali Hüseyin Avni Mutlu kesinlikle Gezi Parkındakilere bir müdahale olmayacağını sadece Atatürk Kültür Merkezi ve Atatürk heykeli üzerindeki pankart ve yazıların indirileceğini belirtti.

Yeni Resim (4)08:00 Polis Tomalar ile beraber alana girdi. Kalabalık polis grubu içeri doğru girerken yaklaşık 10 kişilik bir grup polise taş ve Molotof kokteyli atmaya başladı. Az sayıda olan gruba gezi parkından herhangibir direnişçi katılmadı. Polise saldıranların kim olduğu belirlenemedi. Direnişçiler polise saldıranları tanımadıklarını belirttiler. Polis yaklaşık iki saat boyunca az sayıdaki bu kişileri yakalamak için uğraştı.

Aynı saatlerde AKM ve Atatürk heykelinin üzerindeki pankartlar kaldırıldı ve yerine Atatürk Posteri ve Türk bayrağı asıldı.

11:30 Polisler kendilerine saldıranları yakaladıktan sonra İstanbul’un Valisinin söylediğinin aksine oradan ayrılmadı. Bir ara Gezi parkı tarafına gaz bombası atı ve o tarafa doğru yürüdü. Kalabalık grup “Polis Dışarı” diye sloganlar atmaya başladı. Polis bir süre gezi parkının girişinde bekledi. Daha sonra oradan ayrıldı, ayrılırken yine gaz bombası attı.

Olaylar sırasında gaz bombası, ses bombası atılırken tazikli su ile müdahale yapıldı.

Yeni Resim

13:00 Başbakan Tayip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu,

Konuşmasından bazı alıntılar şöyle;

“Bunlar hukuk içinde mi yapılmıştır, yasal çerçevede mi yapılmıştır? Beşiktaş’ta Başbakanlık Ofisi’ne şiddet kullanarak saldıran kitleler hem Taksim Gezi Parkı bahanesinin arkasına saklanmış ve Başbakanlık Ofisi’nin olduğu o caddede bir tane yaya kaldırımında kilit taşı kalmamıştır. Bu çevre katliamı değil mi? Güçleri yetse inanın dev çınarları yıkarlardı. Ama o dev çınarlar yıkılmaya müsait değildi de onun için yıkamadılar”

“İllegal paçavraları devletin kurumuna asacak kadar alçalmışlardır. Buna sertlik diyorsanız kusura bakmayın bu Tayip Erdoğan değişmez.” dedi.

Ayrıca Polise bugünkü hareketinden dolayı teşekkür etti.

Çağlayan adliyesinde gözaltına alınan avukatlar14:15 civarı Çağlayan adliyesinde yaklaşık 50 avukat gözaltına alındı. Adliyeden yaka paça götürüldüler. Buna karşılık Çağlayan adliyesinde 300 avukat gözaltına alınan meslektaşının serbest bırakılması için oturma eylemi yapıldı.

 

Çağlayan adliyesinde gözaltına alınan avukatların oturma eylemi
Çağlayan adliyesinde gözaltına alınan avukatların oturma eylemi
Çağlayan adliyesine polisin müdahale ettiği an
Çağlayan adliyesine polisin müdahale ettiği an

15:00 AKP İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, ABD’de yayınlanan New York merkezli Posta 212 gazetesine çarpıcı açıklamalar yaptı. Başbakan Erdoğan’ın Gezi Parkı olaylarına karşı takındığı sert tavrı eleştiren Yiğit, “Başbakan olaylar ve eleştiriler karşısında sinirleniyor. Yüzde 50’yi tutuyorum diyor. Türkiye’de iç savaş mı çıkaracaksınız, insanlar birbirlerini mi öldürecekler?” diye açıklama yaptı.

16:00 CHP Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin Ankara’dan İstanbul’a doğru yola çıktı ve geceyi CHP milletvekilleri olarak gezi parkında geçireceklerini söyledi.

Yeni Resim (2)

17:00: Gezi parkı eylemcilerinin parktan canlı yayın yaptıkları “capul.tv”de yayın sırasında birkaç gaz bombasının parkın içine atıldığı söylendi. Yayın devam ederken eylemcilerin bulunduğu park içindeki alanda herkes gaz maskelerini takarak yoğun gazdan kendilerini korumaya çalıştı. Sabah vali tarafından yapılan açıklamada, Gezi Parkı’na müdahale edilmeyeceği söylenmesine rağmen parkın içine de gaz bombalarının girdiği canlı yayın sırasında görüldü.

18:00 Tomalar Taksim’de duruyor. Eylemcilerde gün boyunca gezi parkından ayrılmadı. Gazdan dolayı çok kişi etkilendi ve hastanelere götürülen kişiler oldu. Polis müdahale yapmıyor. Ara sokaklarda çatışma mevcut.

20:22 Polisler hiçbir uyarı vermeden birdenbire gaz bombası atmaya başladı. Gezi Parkındakiler sık sık sakin olun duyurusu yapıyorlar. Çok yoğun şekilde gaz bombaları atılıyor. Taksim’de göz gözü görmüyor. Yararlılar artıyor.

20:30 civarında Taksim ve İstiklal’de polisler yoğun bir şekilde müdahale devam ediyor. Vali Mutlu, bunun AKM önünde polise karşı yapılan saldırı üzerine başladığını belirtirken, diğer yandan Gezi parkı içindeki halkın da gaz bombalarından çok yoğun şekilde etkilendiği belirtiliyor. Avni Mutlu, park içindeki halkın alanı terketmesi için Twitter üzerinden çağrıda bulundu. Tweet’lere halktan yoğun bir şekilde tepki yanıtları gelmeye devam ediyor.

Olaylar sırasından Atılan Tweetler’den bazıları;

07:45 Hüseyin Avni Mutlu ‏@Valimutlu: Artık bu görüntülere bir son vermek gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle bu sabah saat 08 den itibaren bir çalışmamız olacak.

Hüseyin Avni Mutlu ‏@Valimutlu: GAYEMİZ ;Atatürk Heykeli, Atatürk Kültür Merkezi ve alan üzerindeki PANKART ve RESİMLERİ kaldırmaktan itibarettir.Başka bir amacımız yoktur

Hüseyin Avni Mutlu ‏@Valimutlu: GEZİ PARKI ve TAKSİM’e KESİNLİKLE DOKUNULMAYACAK,SİZLERE ASLA DOKUNULMAYACAKTIR.Bu sabah ve bundan sonra polis kardeşlerinize emanetsiniz.

11:00 Nihat Genç ‏@nihadagenc:“Su sıktı mı eylemcileri havaya uçuran TOMA’lar, nedense bugün Molotoflu provokatörler’i sadece ‘nemlendiriyor’..

12:00 Çarşı: ”Polisi çek,molotof atanları biz yakalayıp dövelim.Ama sonra ‘polisimizi darp ettiler’ demek yok tamam mı? ”

14:00 AHM ‏@avukathaklari: CAGLAYAN ADLİYE 2 gözaltı var avukat

15:15 tuba ünsal ‏@tubaunsal: Avukatların bile gözaltına alındığı bir ülkede demokrasiden penguenler bahsetsin…

15:20 Can Saban ‏@cansaban: (1) Gezi Parkı’nda yaşananları herkes gibi takip ediyorum. Herhangi bir grubun (siyasi parti, örgüt, oluşum vs.) temsilcisi değilim.

Can Saban ‏@cansaban (2) “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘la görüşecekler listesi”nde adımı, bugün (11.06.13) Oda Tv’de paylaşılan yazı aracılığı ile öğrendim.

Can Saban ‏@cansaban (3) Bu listeye adım benim haberim ve onayım olmadan eklenmiştir.

14:12 Hüseyin Avni Mutlu ‏@Valimutlu: Taksim’de bir grubun havai fişek ve sis bombalı saldırısı sonucu gene kısa süreli bir arbede yaşandı. Gezi Parkı’ndakiler rahat olsunlar.

14:12 Elif Dogan ‏@BlogcuAnne: Artık gercekten dalga geçmeye başladığınızı düşünüyorum. Bir sürü yaralı var, millet nefes alamıyor, “rahat olsunlar” ne demek?! @Valimutlu

15:00 Nurgül Yeşilçay ‏@nrglyslcy: Capulcularin pacavralari kaldirilmis hayirlisiyla:) nejat a capulcuyu anlatamadim. Pacavra yi nasil anlatacam:)Direnanne. #direngezi

15:17 direnAnkara! ‏@direnankara:[15.17 ] Polis, Gezi Parkı içine ses bombaları atıyor.

14:47 Mehmet Göktürk Aslan ‏@MGASL: Avukatlar cübbelerinden çekilerek yaka paça sürükleniyorlar 5. pic.twitter.com/ruUxsYqZQ0

15:21 (Çağdaş Hukukçular Derneği) ÇHD İstanbul Şubesi ‏@CHDistanbul: Değerli Dostlar Çağlayan Adliyesi’nde gözaltına alınan avukat sayısı 73 e çıkmıştır.

15:23 Recep Tayyip Erdoğan ‏@RT_Erdogan: Türkiye bilimsel çalışma ve yayın konusunda yıldızı parlayan ülkeler arasında yer alıyor.

15:22 Recep Tayyip Erdoğan ‏@RT_Erdogan: Türkiye, eğitimde, adalette, güvenlikte en iyi hizmeti vermekten geri durmayacaktır.

 14:11 Egemen Bagis ‏@EgemenBagis: İzmir’imizin Expo 2020 adaylığını desteklemek ve sunum yapmak için Valimiz ve Belediye Başkanımızla Paris’e uçuyoru

14:59 Attila Ozdemiroglu ‏@attilao: Yıllardır bu filmi bekliyordum. N’olur müziğini ben yapayım. Oscar zor ama bir Grammy taahüt ederim. Ülke için de benim için de onur olur.

11:58 Şebnem Sönmez ‏@edihvet: Az evvel öğrendim, Gülse Birsel’in Yalan Dünya dizisinde GEZİ olaylarını yazdığı bölüm reddedilmiş. Oyuncular ve Gülse’ye helal olsun!

15:35 Pater Familias ‏@Paterfamiliass: Avukatlık Kanunu madde 58: “Ağır cezayı gerektiren bir suçtan dolayı suçüstü hali dışında avukatın üzeri aranamaz.”

15:40 çArşı ‏@cArsi_1982: GEZİPARKINA SİRKE LİMON SU VE HERTÜRLÜ YİYECEK İÇECEK GEREKİYOR , İMKANI OLAN HERKES ULAŞTIRSIN ARKADAŞLAR

15:50 Beşiktaş Çarşı ‏@Forumkartal: Turk halkının haketmedıgı halde magdur olmasına kesınlıkle goz yummayız. Yardım ıcın orada olacagız. Polısle catısan bızden degıldır. 19.00

15:52 Beşiktaş Çarşı ‏@Forumkartal: DUYURU: BU AKŞAM ÇARŞI OLARAK GEZI PARKINDAYIZ! SU AN BURDA OLANLARLA BUTUNLESIYORUZ SAAT: 19.00. BAYRAK UGRUNA SEN DE GEL HALKIN YANINDAYIZ

17:00 Zülfü Livaneli ‏@LivaneliZulfu: Mektup Sevgili genç arkadaşlarım, Hepinizi yüreğimdeki isyan ve itiraz ateşi ile sevgiyle kucaklıyorum. Gezi’de..
18:20 Hüseyin Avni Mutlu ‏@Valimutlu: Gençler,provakatörler durmuyor,bu gece polisin gezi parkını ablukaya alacağını yayıyorlar.Kesinlikle yalandır.Atatürk K.M de bulunacağız
20:36  Hüseyin Avni Mutlu ‏@ValimutluMarjinal grupların Atatürk K.M’inde bekleyen polise yoğun saldırısı sonucu yeniden çatışma oluşmuştur. Alandaki sade halkımızın marjinal gruplardan ayrışarak alanı tamamen terk etmesini özellikle rica ediyorum. Bu önemli talebin halkımızca herkesin güvenliği nedeniyle yerine getirmesi önemlidir. Bizleri marjinal gruplarla mücadele noktasında, bu suretle desteklediniz. Teşekkür ediyorum. Kaygılanmayınız.
Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.