Güney Afrika, Irkçılığın Bitişinin Yıldönümünü Kutladı

JOHANNESBURG – Güney Afrikalılar, ırkçılığın sona ermesi anlamına gelen “uzlaşma günü”nü kutladı. Her yılın 16 Aralık’ta askeri törenle kutlanan gün, bu yıl aşırı yağmurdan dolayı kapalı bir salonda Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacop Zuma, Savunma Bakanı ve askerlerin bir araya gelmesiyle kutlandı. Askeri geçit töreni ise iptal edildi.
“Uzlaşma Günü”nün kutlandığı salonda iki rütbeli asker, ırkçılığa karşı verilen mücadelelerinde hayatlarını kaybeden arkadaşları anısına asker duası okudu.
Beyazların ırkçı rejimine karşı verilen mücadelesiyle tanınan Güney Afrika lideri Zuma konuşmasında, “16 Aralık bizim uzlaşma bayramımızdır. Bu günü, beyaz olsun siyah olsun gelecek neslimizin geçmişten ders alması için kutluyoruz. Çocuklarımız artık yan yana barış içinde yaşasın, kültür, renk farklılıklarımız onların zenginliği olsun. 16 Aralık bize, bir zamanlar kamplara bölündüğümüzü hatırlatıyor, onlarca yıldır birbirimizle savaştığımızı hatırlatıyor. Artık bu ülkenin insanları beraber çalışıyoruz, Güney Afrika’yı beraber inşa ediyoruz. Uzlaşma günümüzde, farklı da olsak aynı amaçlar için bir araya gelebildiğimizi kutluyoruz. Çeşitliliğimiz içinde birliğimizin değerini anlayıp insan haklarına dayalı bir demokrasi kurmamızın zaferini kutluyoruz.” dedi.
Törene Zuma’nın yanında, Güney Afrika Savunma ve Gaziler Bakanı Lindiwe Sisulu, yardımcısı Thabang Makwetla, Sanat ve Kültür Bakanı Paul Mashatile ile çok sayıda üst rütbeli asker ile yabancı misyonların askeri ataşeleri katıldı.
16 Aralık’ı ırkçı dönemde beyazlar, ataları Boer’lerin 1838’de Kanlı Nehir Savaşı’nda yerli Zulu kabilesine karşı zaferi olarak kutluyorlardı. 16 Aralık ayrıca halihazırda iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC) silahlı kanadı Ulusun Mızrağı-Umkhonto we Sizwe ’nın kuruluş yıldönümü.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.