Güney Afrika’dan Mısır’a İlk Ziyaret

JOHANNESBURGGüney Afrika Devlet Başkanı Jacop Zuma, salı günü Mısır’a ilk ziyaretini gerçekleştirecek. Afrika’nın en büyük ekonomisi Güney Afrika’nın, 1994’te demokrasiye geçişinden sonra Kuzey’e devlet başkanı düzeyinde gerçekleştireceği buluşmanın, Afrika’nın geleceği açısından çok stratejik olarak değerlendiriliyor.  

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in Güney Afrika’ya 2008’deki ziyareti iki ülke ilişkilerine büyük ivme kazandırmıştı. Güney Afrika Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen bilgilere göre, yaklaşık 100 işadamıyla Mısır’a çıkarma yapacak Zuma,Güney Afrika-Mısır İş Forumu’nda konuşma yapacak bir çok anlaşmaya imza atacak.

 

Afrika’nın en önemli iki siyasi ve ticari devinin buluşması öncesinde medyaya açıklama yapan Güney Afrika Dışişleri Bakanlığı da, “Mısır ile ticari ilişkilerimiz geliştirmek için 1995’te İkili Ortak Komisyon (JBC) oluşturduk. 8. oturumunu 18-19 Mart’ta gerçekleştiren JBC, salı günü yapılacak ziyaretle enerji, petrol, gaz, sağlık, turizm ve tarım sektörlerinde imzalanacak yeni anlaşmalarla işlerliğini daha da artıracak.” şeklinde açıklama yaptı.

 

Jacop Zuma, Mısır’la ticari konuların yanında, Ortadoğu barış görüşmeleri, Sudan, Kuzey-Güney ilişkileri gibi bir çok siyasi meseleleri de ele alacak. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.