Güney Afrikalı Öğrenci Aydın’da İntihar Etti

Fotoğraf İha
Fotoğraf İha

Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde okuyan 21 yaşındaki Güney Afrikalı Themba Dhlamin intahar etti. Polis ve belediye işçileri cesedini kaldırmak istemedi.  Themba’nın cesedi uzun süre yerde kaldı.

Aydın’da dün gece meydana gelen bir intihar olayı ilginç bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Güney Afrika’dan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’ne okumaya gelen 21 yaşındaki Themba Dhlamini, Adnan Menderes Bulvarı’ndaki bir apartmanın en üst katına çıkarak merdiven boşluğunda intihar etti. Bayram günü hayata veda eden Afrikalı öğrencinin cesedini polis de belediye işçileri de taşımak istemedi.

“İNSANİYET NAMINA SORUN ÇÖZÜLÜYORDU”
Belediye cenaze hizmetleri görevlisi ile polis arasında cesedin olay yerinden kaldırılıp taşınması olayı tartışma konusu oldu. Eskiden taşıma işleminin insaniyet namına olay yerinde bulunanlarla çözüldüğü öğrenilen ceset kaldırma taşıma olayı bu defa sadece insaniyet namına çözülemedi. Polis görevin kendilerine ait olmadığını ve bellerinde sıkıntı olduğunu belirtip görev kime ait ise görev sahibinin yapmasını istedi. Bunun üzerine cenaze görevlisi belediyeyi arayıp bir çöp ekibi istedi.

Çöp toplama kamyonu ile bölgeye gelen temizlik görevlileri de alerjileri oldukları gerekçesi ile cesedin kaldırılması işine karışmayınca Afrikalı üniversite öğrencisinin cesedi bir süre ortada kaldı.

Yapılan incelemede olayı şüpheli bulan savcılık ve olay yeri inceleme ekiplerince geniş çaplı soruşturma başlatıldı.Olay yerindeki incelemelerin tamamlanmasının ardından Cumhuriyet Savcısı cesedin otopsi yapılması için Aydın Devlet Hastanesi Morgu’na kaldırılması talimatını verdi. Olay yerine cenaze aracı geldi. İşlemler bitti, ancak ceset bir türlü olay yerinden kaldırılmadı.

Asansörün dar olması nedeniyle merdivenlerden taşınması gereken Güney Afrikalı üniversite öğrencisi Themba’nın cesedi cenaze işleri müdürlüğüne bağlı ekibin tek kişiden oluşması nedeniyle taşınamadı. Bunun üzerine polislerden yardım istendi. Polisler hem belinden rahatsız olduklarını hem de görevin kendilerine ait olmadığını belirtince bu defa belediye çöpçülerinden yardım istendi. Bir süre sonra olay yerine gelen bir çöp toplama ekibi cesede karşı alerjileri oldukları gerekçesi ile cesedin taşınması işlemine yardımcı olmadı.

Uzun süren tartışmaların ardından beli rahatsız olmayan polislerle, alerjisi olmayan temizlik görevlileri Güney Afrikalı Themba’nın cesedini taşıdı. Yaşanan ilginç olay ise bu tür durumlarda ölen kişilerin cesedini kimin taşıyacağı tartışmasını gündeme getirirken, Güney Afrika’dan büyük umutlarla Türkiye’ye okumaya gelen 21 yaşındaki Themba Dhlamini bayram günü sırları ile birlikte hayata veda etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.