Güney Afrika’nın Sağlık Devi, Organ Kaçakçılığından Ceza Aldı

Resim: Getty Images/PAUL ELLIS

JOHANNESBURG– Güney Afrika’nın en büyük özel hastaneler grubu Netcare, yasa dışı böbrek naklinden suçlu bulunarak 7. 820.000 Rand (1.1 milyon dolar) cezaya çarptırıldı.

Emniyet, Netcare’in Kwazulu- Natal eyaletindeki St. Augustines isimli hastanesinin, organ kaçakçılığı ve 2001-2003 yılları arasında 5 küçük çocuktan böbrek almak suçlarını kabul ettiğini ve hastanenin mahkemenin verdiği cezayı ödeyeceğini duyurdu. Polis sözcüsü Vishnu Naidoo bugün yaptığı açıklamada, “Dünyada ilk defa prestijli bir hastane organ kaçakçılığı ve illegal organ naklinden mahkum edildi.” dedi.

Netcare sözcüsü Martina Nicholson ise dün, “Grubumuza bağlı bir hastanemizin, organ vericilerinden böbrek kabul etmek ve çocukların böbreğini almak şuçlarını kabul ederek, öngörülen cezayı ödemeyi kabul etmemiz sonucu Netcare’e ve CEO’suna karşı açılan davayı düşmüştür.” diye açıklama yapmıştı.

Nicholsun ayrıca, Netcare sağlık grubunun Güney Afrika’nın hemen yer bölgesinde faaliyet gösterdiğini ve grubun hastanelerinin Afrika kıtasının en prestijli sağlık kurumları olduğunu belirtmeyi unutmadı.

Güney Afrika’nın önde gelen sağlık kuruluşunun illegal organ nakliyle gündeme gelmesi üzerine, bazı yerel medya organları, böbreğe ihtiyacı olan İsrailli zengin hastaların sıklıkla Güney Afrika’ya geldikleri bilgisine yer verdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.