Güney Kore’de 5 Milyon Adet Madeni Bakır Parayı Eriten Çete Yakalandı

SEUL– Güney Kore’nin Kyonggi bölgesine bağlı Yangcu şehrinde bir çete, 10 wonluk (yaklaşık 1 kuruş) madeni paralarını eriterek elde ettiği bakırı satarken yakalandı.

Polisten alınan bilgiye göre, mayıs ayından beri bankalardan ve marketlerden topladığı 5 milyon adet 10 wonluk madeni parayı Yangcu şehrinde bir fabrikada eriten çete, elde ettikleri bakırdan 14 kiloluk 4 bine yakın külçe elde etti. Bakır işletme fabrikalarına 10 kilosunu 60 bin wondan (yaklaşık 60 TL) satan çetenin, 120 milyar won (yaklaşık 120 bin TL) kazanç elde ettiği ortaya çıktı.

Güney Kore’de 2006 sene sonu itibari ile piyasaya yeni 10 wonluk madeni paralar sürmüştü. Eski sürüm 10 wonluk demir paralar eritildiği takdirde 24 won değerinde bakır elde ediliyor. Yeni 10 wolcuk paralarla ise böyle bir işlem yapılamıyor.

ÇETENİN SUÇU ÇEVREYİ KİRLETMEK

Yalnız emniyet yetkileri çeteyi gözaltına alma sebebini ‘çevreyi kirletmek’ olarak açıklaması herkesi şaşkına çevirdi. Şu an yasalarda paraya zarar vermeyi engelleyecek bir kanunun olmadığı hatırlatan yetkililer, parayı eritip bakır elde etme işleminde çıkan kimyasal atıkların kanunlara aykırı bir şekilde atılmasından dolayı çeteyi yakaladıklarını söyledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.