Güney Kore’de Sınıflar Artık Yemek Kokmayacak

SEUL– Güney Kore’de öğle yemeği ile kokan sınıflara çözüm bulmak amacı ile ülke genelinde yemekhane sistemine geçildi. Yetkililer, öğrencilerin öğle yemeğini okulda yemesi gereken Güney Kore’de eğitim kurumlarının yüzde 80’inin yemekhaneye kavuştuğunu açıkladı.

Tasarrufa çok önem veren Koreli yöneticiler, okullarda yemekhane kurulması yerine sınıflarda tek kullanımlık tabak, kaşık ve çubuk ile hazır yemek yenilmesini öngörmüştü. Fakat öğrencilerin okula gelen paket yemeklerin sınıflarda yenmesi ve yendikten sonra derse mani olan yemek kokusunun engellemek için, okullarda yemekhane açmak zorunda kalındı.

Güney Kore Parlementosu Eğitim ve Bilim Komisyonu Başkanı Kvon Yong-Cin, “Güney Kore’de okulların yaklaşık yüzde 80’ninde yemekhane kuruldu.” dedi. Alınan yeni karardan itibaren ülkede okulların yaklaşık yüzde 80’ninde yemekhane kurulmuş durumda. Bu yüzdelik merkezde yüzde 50 iken taşraya gittikçe yüzde 100’e varıyor.

Merkezi bölgelerindeki yüzde ile ilgili Seul Milli Eğitim Müdürlüğü, “Proje tamamlanma yolunda büyük yol aldı. En yakın zamanda bizim bölgedeki okullarımız da yemekhanelerini kuracaklardır. Lakin problem öğrenci sayısıdır. Merkezi bölgeler göç almaları hasebiyle öğrenci sayısı fazla olunca, sınıfın birini yemekhane olarak revizyon yapmamız zor oluyor.” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.