Güney Koreliler, Yeonpyeong Adasını Terk Ediyor

YEONPYEONG – Güney Kore, Kuzey Kore’nin uyarılarına rağmen geçtiğimiz ay bombalanan Yeonpyeong adasında yeni bir askeri tatbikat hazırlığı yaparken, sakinleri adayı terk ediyor. Adaya ulaşım sınırlı gemi seferleri ile sağlanırken, Kuzey Kore’nin tatbikata misillemesi yapacağı tehditleri Güney Korelileri adayı terk etmek zorunda bıraktı. Gemiye binmek isteyen vatandaşlar Yeonpyeong limanında kuyruk oluşturdu. Vatandaşların gemiye binmesi ise kalabalık bir gazeteci grubu izledi.
Bu arada adada görevli askerlerin içinde materyaller olan kutuları gemiye yüklemesi de dikkat çekti.
Öte yandan Güney Kore’nin tatbikatta topçu atışları yapacağı da belirtilirken, Pyongyang yönetimi yine misilleme yapma uyarısında bulundu. Rusya ve Çin, tatbikat haberleri üzerine endişelerini dile getirdi.
Kuzey Kore, dün yaptığı açıklamada, Güney Kore’nin planladığı tatbikatı başlaması durumunda eskisinden daha sert bir karşılık vermekle tehdit etti. Kuzey Kore’nin topçu atışı ile geçtiğimiz ay vurduğu Yeonpyeong adasında 4 kişi ölmüştü.
ABD, Güney Kore’yi destekleyerek, ülkenin askeri tatbikat yapma hakkı olduğunu savundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise ‘ciddi endişelerini’ dile getirirken, Güney Kore’ye tatbikatı iptal etme çağrısı yaptı.
Kuzey Kore’nin en önemli müttefiki Çin ise Kore Yarımadası’nda durumu daha da kötüye götürecek her hangi bir olaya şiddetle karşı çıktığını belirterek, tatbikatın halen yüksek olan gerginliği daha da tırmandıracağını kaydetti.
Güney Kore ordusundan ismini açılmaya bir yetkili, tatbikatın 18-21 Aralık günlerinde planlandığını açıklarken, tatbikat başlamadan 2-3 saat önce sadece Yeonpyeong adasındaki gazetecilere bilgi verileceğini aktardı.
Güney Kore Yonhap haber ajansı da askeri bir kaynağa dayanarak, kötü hava koşullarından dolayı tatbikat çerçevesinde yapılacak topçu atışlarının ertelenebileceğini ve büyük ihtimal pazartesi veya salı yapılabileceği bilgisini verdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.