Gürsel Tekin MYK’dan istifa etti

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin Kemal Kılıçdaroğlu ile Başkanlık makamında yaklaşık bir saat süren bir görüşmenin ardından istifasını Kemal Kılıçdaroğlu’na yazılı ve sözlü olarak iletti.

Milliyet’te yayınlanan habere göre Tekin istifa sebebi olarak CHP’nin hızlı bir şekilde SHP ve DSP’leşmekte olmasını gösterdi  ve Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak’ın örgütler üzerindeki etkisini ve “baskı yaptıklarını” dile getirerek bu kişiler ile aynı MYK’da olduğunu içine sindiremediğini ayrıca il ve ilçe yönetimlerinin halktan kopuk bir politika izlediğini söyledi.

Tekin’in MYK’daki bazı isimler ile son dönemde il kongrelerinde ismi geçen bazı partililere yönelik eleştirilerde bulunarak “Ben onlarla aynı MYK’da bulunmayı, aynı yönetim anlayışıyla hareket etmeyi kabullenemiyorum” diyerek istifa dilekçesini Kılıçdaroğlu’na sunduğu ileri sürüldü.

CHP Sözcüsü Birgül Ayman Güler MYK toplantısının ardından konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Merkez Yönetim Kurulu üyemiz ve Genel Başkan Yardımcımız Sayın Gürsel Tekin istifasını Genel Başkanımıza sunmuştur. Biz Merkez Yönetim Kurulu toplantısındayken bazı basın yayın organlarında başka istifalarında olduğu haberlerini toplantı sırasında aldık. Bunlar tümüyle asparagastır, gerçeklikle herhangi bir ilişkisi yoktur. Biliyorsunuz tüzüğümüze göre Merkez Yönetim Kurulu üyeleri görevlendirmek veya görevden almak Sayın Genel Başkanımızın yetkisindedir. Bu yetki Merkez Yönetim Kurulunda ya da başka bir organda değildir. Dolayısıyla istifa konusu Merkez Yönetim Kurulunda belli bir karara varmak amacıyla görüşülmemiştir. Bu konuya ilişkin gelişme Genel Başkanımız tarafından elbette kamuoyuyla paylaşılacak.” Dedi.
MYK toplantısından sonra gazetecilerin sorusu üzerine yazılı bir açıklama yapan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu istifanın tek taraflı irade beyanı olduğunu belirterek, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in MYK’dan ayrılma kararının geçerli olduğunu ve istifasının kabul edildiğini söyledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.