Güzel Sanatlar Fotoğrafçısının Muhteşem Büyük Dalga Resimleri Okyanusun Gücünü temsil Ediyor

(Aaron Chang’ın izniyle)

California’dan ömrü boyunca yüzücü ve sörfçü olan kişi, uzun kariyeri boyunca okyanusun güzelliğini ve gücünü yakaladı ve suya olan saygısı sanatından yayılıyor.

Güzel sanatlar fotoğrafçısı Aaron Chang(66), Carlsbad, California’da yaşıyor. 7 yaşında yarışma türünde yüzmeye ve 9 yaşında sörf yapmaya başladı. Bugüne kadar yaptığı her şeyin “ana bileşeni” olarak okyanusa güveniyor.

Chang, The Epoch Times’a “Dalgaları genellikle kar taneleri gibi düşünürüm, birbirinin aynı iki dalga yoktur” dedi. “Bir dalganın görünümünü etkileyen pek çok şey var: gelgit, kabarmanın boyutu, aralık, dip konfigürasyonu, rüzgar yönü, güneş yönü, güneş ışığı. … kendinizi doğru zamanda doğru yere yerleştirmeye çalışmak için dalgalarla fotoğrafçı olarak yaptığınız büyüleyici bir dans.

Wave Abstract (Aaron Chang’ın izniyle)

Chang, bir genç olarak Kaliforniya kıyılarını gezen 16 mm filmlerin yer altı sörf kültürüne maruz kaldı ve “tüm sörf filmlerinin büyükbabası” olan “The Endless Summer” filmini izledikten sonra, Chang’ın dünyayı dolaşarak sörf filmi çekmesi onun hedefi haline geldi.

17 yaşında San Diego, Vero Beach ve La Jolla çevresinde çekilmiş kendi 90 dakikalık 8 mm sörf filmini yaptı. Lise fotoğrafçılık dersinde mesleğinin temellerini atmasına yardımcı olan bazı ödüller kazandı. Aynı yıl Chang, Luaus’ta turistlerin fotoğraflarını çekme işi için Waikiki, Hawaii’ye gitmek üzere evinden ayrıldı.

Boru Hattı (Aaron Chang’ın izniyle)

Oradan itibaren, Chang sörfçüleri fotoğraflamaya ve baskılarını satmaya başladı.

“Çok tuhaf bir beceri setim vardı” dedi. “Şampiyon bir yüzücüydüm, sörf fotoğrafçısıydım ve çok acemi genç bir mühendistim… kameram için pleksiglas yuvalar yapıyor ve onlarla birlikte okyanusta yüzüyordum. Sörf dünyasında çok ender görülen, aslında sörfle birlikte dalganın içinde olduğunuz resimler çekiyordum.”

Kendisini fotoğrafçılık haritasına yerleştiren beceri setinin bu olduğuna inanıyor. Aynı sinematografiyi filmle de yapabilirdi.

Chang daha sonra yerel haber ve sörf filmi ekipleri tarafından işe alındı, hatta ABC’nin Dünya Çapında Spor’u için çalışıyordu. Ancak gençliğinde çoğu zaman sörfün cazibesi, fotoğrafçılık kariyerini ilerletme cazibesine galip geldi.

Hawaii’de başka bir 8 mm sörf filmi çekene ve bu filmi Kaliforniya’da bir tura çıkarana kadar kendisine bir isim yaptı. 1979’da Chang, Surfing Magazine’in kıdemli fotoğrafçısı oldu ve sonraki 25 yılını seyahat ederek ve sipariş üzerine fotoğraf çekerek geçirdi.

Boru (Aaron Chang’ın izniyle)

Chang, “İlk gezilerimden biri Endonezya’ya gitmekti… Bu başarıdan sonra sürekli yollara çıktım,” dedi. “80’lerin başında, üç ayımı seyahat ederek ve sörf yaparak geçireceğim Avustralya gibi yerlere gidiyordum. Sonra bu alanı Portekiz, Brezilya, Güney Afrika, Japonya, Yeni Zelanda gibi ülkeleri kapsayacak şekilde genişletmeye başladım. Aslında tüm dünya çapında.”

Kısa süre sonra Chang, seyahat ederken işi genişledikçe kendini çeşitli fotoğrafçılık becerileri öğrenirken buldu. Büyük markalar tarafından onlar için pazarlama kampanyaları yapması için işe alındı.

Ardından yaklaşık 14 yıl önce Chang, okyanus dalgalarının karmaşıklığına saygı duruşunda bulunan bir güzel sanatlar fotoğrafçılığı olan destansı fotoğraflarını sergilemek için California, Solana Beach’te bir galeri açtı.

“Bu galeriyi yöneterek, güzel sanatlar fotoğrafçılığında dalgaların ve suyun sanatsal yorumunu gerçekten ortaya çıkarabileceğimi keşfetmeye başladım” dedi. “Aksiyondan uzaklaşmaya ve sadece sudaki veya dalganın yarattığı güzel durumu aramaya başladım. … Kendimi bazen gün doğumundan önce sahilde, yükselen güneşin kırılan bir dalga karşısında yansıdığı o üç dakikalık pencereyi beklerken buldum.”

Çalışmalarını Instagram’da paylaşan Chang, en sevdiği fotoğraflarından birini Hawaii’de sörf yapmayı seçtiği o uğursuz 1985 gününe bağlıyor.

“O büyük şey, bir acemiden, Hawaii’deki okyanusun olumsuz koşullarında yeteneğini kanıtlayan bir su adamı olarak adlandırılan birine mezun olmaktır” dedi. “Çok vahşi olduğu için kimsenin okyanusa girmeyeceği bir gün arıyordum. O gün benim günüm olacaktı. O günü buldum… en iyi sörfçülerin ve sucuların hepsi sahilde durmuş sörfü izliyorlardı, çünkü tam anlamıyla tehlikeli bir şekilde kontrolden çıkmıştı. Yüzücü paletlerimi taktım, kameramı bir yuvaya koydum ve sahile geri dönüp dönmeyeceğimi bilmeden okyanusa atladım.

Bununla birlikte, Chang’ı şaşırtacak şekilde, sadece 20 fit aralığındaki dalgaları aşmakla kalmadı, aynı zamanda pozisyona yüzerek boş bir dalganın portresini çekmeyi başardı. Dedi ki: “Bu dalganın çarkından bir okul otobüsünü sürebilirsin ve ıslanmazsın, çok devasa ve güçlü.”

Bu dalganın onu “gerçek bir su adamı olarak sörf yapma aleminde” haritaya koyduğuna inanıyor.

Hatta bu özel fotoğraf, sörfçü içermeyen ilk Surfing Magazine kapak çekimlerinden biri oldu.

Cory Underwater (Aaron Chang’ın izniyle)

Chang’ın son zamanlarda en sevdiği fotoğraflardan biri, Şubat 2022’de memleketi Carlsbad’da çekildi ve bir başka “doğru yer, doğru zaman” senaryosuydu. Gün batımından önce uçan bir pelikanla çarpışan dalgalar, fotoğrafa bir ölçek ve ihtişam duygusu verdi. Chang, çekime “Uçuş” adını verdi ve bu onun en popüler görüntülerinden biri.

Uçuş (Aaron Chang’ın izniyle)

Hang, suda onu çeken bir şey olduğuna inanıyor.

“Vücudumuzun yüzde 60’ı su, bu yüzden okyanusta olsanız da olmasanız da, suda sizi ona çeken bir şeyler var” dedi. “Suya yakın olmanın ruhen canlandırıcı, gençleştirici ve heyecan verici bir yanı var. … Benim görevim, insanlara hayatın basit armağanı ve hayatta olmanın ne kadar harika olduğu konusunda bir takdir duygusu aşılamak.”

Şampanya (Aaron Chang’ın izniyle)

Ancak Chang’in başarısının bir bedeli vardır: sürekli tehlike tehdidi.

Şöyle dedi: “40 metrelik bir dalganın size çarptığını hayal edin. İnç kare başına milyonlarca libre basınç ve o boyuttaki dalganın uzunluğu vardır. Okyanusun dibine düşmek, ürkütücü, yuvarlanıyorsun. Kafa karıştırıyor.

Hatta bazı büyük dalgalar en yakın iki arkadaşını boğarak öldürmüştür.

Yaptığı şeyin riskini anlayan Chang, “Sürekli olarak mevcut ve gerçek bir tehlike,” dedi.

Kendisine 60 metrelik bir dalga tarafından vurulan Chang, korkusunu azaltmayı ve su altında iki dakikaya kadar nefesini tutabilmek için sakin kalmayı öğrendi. “Fiziksel olarak en iyi durumda olmalısınız, ancak bence yapmanız gereken en büyük şey, bu olumsuz durumların getirdiği zihinsel zorlukların üstesinden gelmektir” dedi.

Chang, dalgaların çarpıcı fotoğraflarını çekebilmenin yanı sıra, Botsvana’da filleri fotoğraflama, Tongo’da kambur balinalarla yüzme ve portföyü için Moskova’daki Kızıl Meydan’ı ziyaret etme fırsatına sahip olduğu için “çok kutsanmış” hissediyor.

“İnanılmaz fotoğraf çekimlerinden oluşan bir hayat anım var” dedi.

Planının ne olduğuna gelince, Chang birkaç hafta içinde Fiji’ye gitmeye hazırlandığını söyledi.

“22 yaşındaki oğlum gelecek vadeden bir su fotoğrafçısı. … Sörf yapmak için dünyadaki en büyülü yerlerden biri çünkü oradaki su çok berrak, güzel ve deniz yaşamıyla canlı ve dalgalar muhteşem!

Mondragon Sunset (Aaron Chang’ın izniyle)

Aşağıdaki inanılmaz fotoğraflara bir göz atın:

(Aaron Chang’ın izniyle)
(Aaron Chang’ın izniyle)
(Aaron Chang’ın izniyle)
(Aaron Chang’ın izniyle)
(Aaron Chang’ın izniyle)
(Aaron Chang’ın izniyle)

Yazan: Louise Chambers (The Epoch Times)

Çeviri: Gian Serra (The Epoch Times Türkiye)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.