Hakim ve Polislerin Protestocu Oldukları İlginç Bir Durum

Yazan: Xia Xiaoqiang

[Epochtimes 23.08.2010] Günümüz Çin’de, toplumun alt tabakasında yaşayan sayısız sıradan Çin halkının, otoritenin haksız baskılarına maruz kalışları ve bu adaletsizliklere bir açıklık getirilemeyişi artık çok normal bir durum gibi geliyor insana. Fakat son zamanlarda, bazı devlet memurları örneğin hakimlerin ve polislerin de yavaş yavaş dertlerini üst yöneticilere aksettirmek için mahkeme kapısının önünde beklemeye başlamaları insanların daha da dikkatini çekiyor ve insanları meraklandırıyor.

Hakim, Eşinin Haklarını Korumak İçin Harekete Geçiyor

Hubei Eyaleti Xiaogan Şehrinden hakim Bay Fengbin üstünde üniforması ile eşinin haklarını savunmak için üst makamlara başvuruyor

Hubei Eyaleti Xiaogan Şehri Orta Seviye Ulusal Mahkeme hakimi Bay Fengbin’in, eşinin haklarını savunma çabaları zorluklarla doluydu. Bir şirkette on sene çalışmış eşinin bir anda çalışma hakkı iptal ediliyor ve üstelik hiç emeklilik güvencesi ve garanti sağlanmadan. Başlarda dava bir türlü dosyalanamıyordu, çaresiz kalan Fengbin hakim üniformasını giyip göğüs önüne mahkemenin rozetini taktı ve Hubei Eyaleti Yüksek Mahkeme’nin kapısına dayandı. Bu davranışı toplumun büyük dikkatini çekmişti. Fakat günler geçti, kimse onu resmi olarak karşılamadı. Umutsuzluğa kapılan Fengbin mahkeme kapısını tıkamaya başladı, arabanın çıktığını gördü mü kafasını arabaya çarpıyordu ve nihayet davanın açılacağına dair celpname gelmişti. Son günlerde, Hubei Eyaleti Xiaogan Şehri Orta Seviye Ulusal Mahkeme Fengbin’in yardımcı yargıç görevini elinden almakla beraber, Fengbin’in insan haklarını elde etmek için yaptığı mücadeleler bazi kişilerin gözünde “delilik”, “aşırıya gitmek”, “saldırganca olay çıkartmak”, “aptallık” vs. olmuştur.

Çin Komünist Partisi Tümgeneral Eşi ve Kızı Hakları İçin Üst Makamlara Başvuruyor

Çin Komünist Partisi Çin’I yönettiğinden bu yana, birinci dönem ÇKP kıdemli generallerden biri olan Bay Xu Zhizhong’un 83 yaşındaki dul eşi ve 56 yaşındaki kızı da zorunlu ev yıkımlarının getirdiği endişe ve kendi haklarını savunma derdine düştüler.

Bay Xu Zhizhong vefat ettikten sonra geriye miras olarak 290 metrekarelik bir villa bırakmıştı. Fakat devlet aile üyelerinin evi satın almasına izin vermediği için anne-kız sadece kiralayabiliyorlardı. 2006 yılında inşaat şirketi ile yerel araştırma bürosu daireyi yıkıp yerine park yapmak istediler. Kızı Xu Xiaoqi muhabire: “2006 yılından beri bizi buradan ayrılmamız için zorluyorlardı, tapumuz olmamasına rağmen devlet veya inşaat şirketi en azından bize bir tazminat veya oturacak bir yer sağlamalıydılar. Fakat bizi kovmak istediler. Yaşlı annemle sokakta evsiz kalma endişesiyle karşı karşıyayız. ”diye anlattı. Çaresiz kalan anne ve kız üst makamlardan yardım almak için başvuruda bulunmuş, ancak defalarca tehdit edilmiş, küçük düşürülmüş ve dövülmüşler. Kızı bir keresinde yere itilmiş ve bel kemiğinin kırılmasına sebep olunmuştur.

Generalin kızı: “Hayatım boyunca ÇKP’yi(Çin Komünist Partisi) ve devleti övdüm, çünkü aldığım eğitim bana ÇKP’nin sözcüsü olan gazeteciliği öğretmişti. Fakat şuanda bizzat kendim protestocu haline geldim, her gün üst makamlardan yardım istemek için mücadelede bulunuyorum, gerçekten çok üzgünüm! ”diye konuştu.

Komutan’ın dul eşi ve kızının bu zorluklarla boğuşması, “eşeği değirmende işi bitince öldürmek” diye bir Çin atasözünün canlı örneği, aynı zamanda ÇKP’nin klasik bir tavrıdır, amacına ulaştıktan sonra yardımını gördüğü kimseye tekmeyi indirip yüzüstü bırakırlar. Komutan vefat etmiş, ellerinde ne yetkileri olan ne de destekçileri olan dul eşi ve kızının ÇKP’nin gözünde zaten sıradan halktan bir farkları kalmamıştır.

Bayan Polis Hapishanede Şiddetlice Öfkesini Kustu

Birkaç gün evvel, Anhui Eyaletinin bir kamu güvenlik merkezinde çalışan bayan polis memuru şiddet göstererek Shushan Hapishane’de kıyameti kopardı. Sebep ise polis memurun 30 yıldır ailesiyle oturduğu dairenin Shushan Hapishanesi tarafından zorla yıktırmış olması.
15 Ağustos günü, Shushan Hapishanesi’nden 100lerce işçi gelip ekskavatör ile polis memurun evini yıktı. Kızgın olan bayan polis Shushan Hapishane’ye gelip Hapishane müdürüyle bağırıp çağırdı. Devlete ait olan bu hapishane, bir alana ihtiyaç duydukları için polis memuru ve ailesinin evsiz kalacağını göz ardı edip onlara uygun bir yerleşim yeri sağlamadan zorla evden kovdu, alanı işgal etti ve evi yıktı. Görüldüğü gibi, normal bir devlet memurun da insan hakları ihlal ediliyor.

Hukuğun dengesiz olduğu, adaletin var olmadığı, erdemliğin yıkıldığı ve sadece paranın üstünlüğü olan bir toplumda, toplumdaki temel çatışma ÇKP’nin temsil ettiği ayırıcalıklı tabaka ile normal halk arasındaki çatışmadır. Yukarıda bahsedilen 3 örnek olaydaki kişilerin hepsi aslında kurallara uyan ve dürüst çalışan devlet memurlarıdır, fakat rüşvet yiyici yozlaşmış üst tabaka memurlarının ayakları altında ezilip baskı altında kalmışlardır. ÇKP’nin üst tabaka memurları ellerindeki yetkiyi kullanarak rüşvet alıp yasayı gözardı ediyor, halka baskı uyguluyor, üstelik daha kötüleri kişisel çıkarları için canları katlediyor, kötü olan ne varsa yapıyor; halkın önündeki imajlarını baştan sonra imha ediyorlar. Böyle bir toplum ve sistem altında yaşayan herkesin bir sonraki kurban olma ihtimali vardır.
Kuzey Amerika Saati: 22.08.2010 21:40:39

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.