Hakkari’de Çatışmada 8 Asker Şehit, 16 Asker de Yaralı

Hakkari Şemdinli Dağlıca’da PKK’lıların Hain Saldırısı’nda 8 Asker Şehit  Oldu,  16 Asker Yaralandı

Derecik İç Güvenlik Tabur Komutanlığı’na bağlı sınırın sıfır noktasındaki üs bölgelerin Irak sınırından sızan bir grup terörist saat 05.00 sıralarında üç noktadan ağır silahlarla saldırdı.

Teröristlerin ateşine askerlerin karşılık vermesine rağmen çatışmada 8 asker hayatını kaybederken 16 asker de yaralandı.

Saldırıyı gerçekleştirenlerin Suriye uyruklu Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin’in kontrolündeki Zap kampından gelen PKK’lıların oldukları ve olayın ardından tekrar kamp yönüne kaçtıkları iddia edildi.

 Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları Bölgeye Hareket Ettiler

Hain saldırının ardından Genelkurmay Başkanı  Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları bölgeye hareket ettiler. Bölgeye havadan ve karadan takviye birlikler sevk edilirken çatışmaların devam ettiği bildirildi. Bölgeye Şemdinli ve çevresindeki birliklerden ambulans ve asker gönderildi.

8 Askerin şehit olduğu saldırı sonrası Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’de bölgeye hareket ettiler.

 Hakkari Valisi Orhan Alimoğlu çatışmada 8 askeri kaybettiğimizi ve 16 askerin de yaralandığını açıkladı.

Çatışmada şehit olan askerlerin isimleri; Kıdemli Çavuş Ali Gümüş, Piyade Onbaşı Cahit Kılıç, Piyade Onbaşı İsa Sayın, Piyade Er Umut Bulut, Piyade Er Ali Yasin Erosmanoğlu, Piyade Er Mustafa Türkmen, Piyade Er Yaşar Doymuş, Ulaştırma Er Samet Bütün.

 Dağlıca’daki İlk Saldırı Değil

 Dağlıca’daki 21 Ekim 2007 yılında gerçekleştirilen aynı şekilde Irak topraklarından sızan PKK’lı teröristlerin saldırısında 12 asker şehit olmuş, 16 asker yaralanmış, 8 asker de teröristler tarafından kaçırılmıştı. Çatışmalarda 32 terörist ele geçirilmişti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Dağlıca’daki 8 askerin şehit olduğu saldırıyı lanetlediğini belirterek, “Türkiye, ülkenin bölünmez bütünlüğünden, devlet otoritesinden ve hukukun üstünlüğünden asla taviz vermeden, kalıcı bir şekilde terör sorununu bitirmeye kararlıdır. Terörle mücadele, bu mücadelenin gerektirdiği araç ve yöntemlerle, bütün imkanlar seferber edilerek, en güçlü şekilde devam ettirilecektir” değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in Açıklaması

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’te Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e taziye ve geçmiş olsun mesajı göndererek,  ‘‘Aynı bölgede ikinci kez düzenlenen bu elim saldırıyı nefretle ve şiddetle kınıyorum. Ülkemizin toplumsal barışı tesis etmek, kangrene dönmüş sorunları çözmek yolunda attığı adımları sekteye uğratmayı amaçlayan hain saldırılar hiçbir zaman hedefine ulaşamayacaktır” ifadelerine yer verdi.

 Saldırının Zamanlaması Dikkat Çekiyor

Hürriyet Gazetesi’nden Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre saldırı olayının gerçekleşmesinin tam da bu gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Meksika’da G-20 Zirvesi’nde ABD Başkanı Barak Obama ile yapacağı ikili görüşme öncesine denk gelmesi dikkat çeken bir ayrıntı. Habere göre PKK terör örgütü geçmiş tarihlerde gerçekleştirdiği ve ciddi kayıpların yaşandığı saldırılarını Başbakan’ın yurt dışında Dünya liderleriyle özellikle ABD Başkanı Barak Obama ile yapmış olduğu görüşmeler sırasında gerçekleştirmiş olması.

 Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.