Halkın ‘Başkanlık Sistemi’ne Cevabı

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Son yapılan ankete göre seçmenin %54.5’i başkanlık sisteminden yana tercihini kullandı. ‘Oyunuz kime’ sorusuna %45.2 AK Parti, %23.6 CHP, %13.6 MHP, %7.6 ise HDP cevabını verdi.

AK Parti, 7 Haziran seçimlerine ‘Başkanlık sistemi’ne geçiş için Anayasa’yı değiştirecek çoğunlukta milletvekili hedefiyle hazırlanırken, kamuoyu yoklama anketleri de bu tercihi haklı çıkarıyor. MAK Danışmanlık’ın 3-8 Şubat tarihleri arasında 30 büyükşehir, 14 il ve 120 ilçede 5 bin 454 kişi ile yüz yüze görüşerek yaptığı yapılan ankete göre halkın yarıdan fazlası Başkanlık Sistemi’ni istiyor.

Ankete katılanlara “Türkiye Başkanlık sistemi’ne geçmeli midir? Mevcut yönetim biçimiyle devam mı etmelidir?” sorusu yöneltildi. Katılımcıların %54.5’i “Başkanlık Sistemi’ne geçmelidir” cevabını verirken, %30.5’i mevcut yönetim sistemiyle devam etmesi gerektiğini söyledi. Ankete katılanların %15’i ise bu konuda görüş bildirmedi.

EN ÇOK ‘EVET’ HDP’LİLERDEN
Başkanlık Sistemi konusunda partilere göre de ilginç sonuçlar çıktı. AK Parti’ye oy verdiğini söyleyen seçmenlerin %75.5’i Başkanlık Sistemi’ni savunurken, HDP’li seçmenler arasında bu oran %85.5 oldu. CHP’ye oy verenlerin %15.5’i “Başkanlığa geçilmeli” derken, MHP tabanının %68.5’i ise “mevcut sistemle devam” dedi. Yine, “Türkiye’nin yeni bir Anayasa’ya ihtiyacı olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna ankete katılanların %65.1 ‘evet’, %19.9’u ise hayır cevabını verdi.

AK PARTİ’NİN OYU % 45.2
Anket sonuçları AK Parti’nin oy oranını koruduğunu da gösterdi. “Yarın genel seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz” sorusuna %45.2 AK Parti, %23.6 CHP, %13.6 MHP, %7.6 ise HDP cevabını verdi. Kararsızların dağılımının ardından ise AK Parti’nin oy oranı %47.6, CHP oy oranı %24.8, MHP’nin oy oranı %14.3, HDP ise %8. Ankete katılanların %19’u “Size göre şu anda Türkiye’nin en önemli gündem konusu nedir?” sorusuna “Paralelle mücadele ve Bank Asya” derken, %15’i “işsizlik ve hayat pahalılığı”, %14’ü “Partilerin aday belirleme süreci ve seçim”, %12’si de “Suriyeli göçmenler” cevabını verdi.

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.