Hansjoerg Haber İstifa Etti

Vize muafiyeti ile ilgili söylediği sözler nedeniyle dönemin AB Bakanı Volkan Bozkır tarafından sert bir şekilde eleştirilen ve geçen ay Dışişleri Bakanlığına çağrılarak kınanan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjoerg Haber, bugün görevinden istifa ettiğini duyurdu.

1683861
Fotoğraf:İHA

Türkiye ile AB arasındaki vize muafiyeti anlaşması ile ilgili olarak söylediği, “Bizde bir atasözü var. Türk gibi başlanır, Alman gibi bitirilir. Ama burada tam tersi oldu. Alman gibi başlandı, Türk gibi bitirildi” sözleriyle tepki çeken AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjoerg Haber, istifa etti. Ankara’da bulunan AB Delegasyonu Ofisi yaptığı açıklamayla Haber’in istifasını doğrularken, istifa nedenine dair herhangi bir açıklamada bulunmadı. Avrupa Komisyonu’ndan da Haber’in istifasına dair resmi açıklama yapılmadı.
Haber, vize muafiyeti anlaşması ile ilgili olarak “Biz de bir atasözü var. Türk gibi başlanır, Alman gibi bitirilir. Ama burada tam tersi oldu. Alman gibi başlandı, Türk gibi bitirildi” ifadelerini kullanmış ve büyük tepki toplamıştı. Dönemin AB Bakanı Volkan Bozkır tarafından sert bir şekilde eleştirilen Haber, Mayıs ayında Dışişleri Bakanlığına çağrılarak kınanmıştı.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.