Hasat Edilen İlk Çilekler Rusya’ya İhraç Edildi

çilekTürkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden Mersin’in Silifke ilçesinde hasat edilen ilk çilekler Rusya’ya ihracat edildi.

Silifke Ziraat Odası Meclis Başkanı Durhasan Akarca, gazetecilere yaptığı açıklamada Silifke çileğinin dünyada tanınır hale geldiğini ve hasadı yapılan çileğin ilk olarak Rusya’ya ihraç edildiğini, iç piyasada ise Ankara, İstanbul başta olmak üzere talebe göre yurdun değişik yerlerine gönderildiğini ifade etti.

Silifke’nin önemli çilek üretim merkezi olduğunu vurgulayan Akarca, “Bu yıl 15 bin dönümden 60 bin ton çilek hasadı yapılmasını bekliyoruz. Bunun da en az 20 bin tonunun ihraç edilmesini hedefliyoruz” dedi. Silifke’de çilek üretiminin, ekiminden hasat sezonunun bitmesine kadar önemli istihdam sağladığına dikkati çeken Akarca, şöyle devam etti:

“Silifke’de yaklaşık 3 bin aile çilek işiyle uğraşıyor. Çoğunluğu kadınlardan oluşan 10 bin kişi, çilek üretimi sayesinde ekmek kapısı buluyor. Çilek toplama sezonunda ise Silifkelilerle Şanlıurfa, Diyarbakır ve Kahramanmaraş’tan gelen işçiler de çalışıyor. Bu da Silifke’de önemli bir istihdam yaratıyor.”

Kaynak: Dünya gazetesi

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.