‘Hayalet’ MİT’çi Sırlarıyla Beraber Gitti

Fot: Getty Images / SAUL LOEB

Oda Tv operasyonu kapsamında tutuklanarak 8 aydır tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nde önceki akşam kalp krizi geçiren eski MİT’çi Kaşif Kozinoğlu yaşamını kaybetti.

 Kozinoğlu 8 aydır tutuklu olmasına rağmen ilk kez 10 gün sonra hakim karşısına çıkıp ifade verecekti. 24 yıldır MİT’te görev alan ve tutuklanana kadar görüntülenmediği için ‘’Hayalet’’ adıyla anılan Kozinoğlu en son MİT Dış Operasyonlar Daire Başkanlığı’nda Asya Ülkeleri Daire Başkanı olarak görev yapıyordu.

 Kozinoğlu 10 Mart 2011’de Oda TV’ye yapılan Ergenekon Baskını’nda ele geçirilen gizli belgeleri sızdırdığı gerekçesiyle tutuklanmıştı. Eski bir bordo bereli olan Kozinoğlu, Silivri Cezaevi İnfaz Kurumu 1 Nolu F tipinde tutuklu bulunuyordu.

 Önceki gün akşam saatlerinde fenalaşan Kozinoğlu, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılmadı. Sağlık koşullarının yetersiz olduğuyla ilgili sürekli gündeme gelen Silivri Cezaevi’nde Kaşif Kozinoğlu’nun hayatını kaybetmesi, ölümünde ihmal olup olmadığı sorularını da beraberinde getirdi.

Adalet Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kozinoğlu’nun ağır spora bağlı kalp krizi geçirdiği, hemen arkasından hem cezaevi revirinde hem de kaldırıldığı Silivri Devlet Hastanesi’nde müdahale edilmesine rağmen kurtarılamadığını bildirdi. Bakanlık dakika dakika yapılan müdahaleyi açıklayarak Kozinoğlu’nun cezaevinden bilinci açık ve nefes alışverişinin düzenli olduğunu öne sürdü. Ancak Kozinoğlu’nun cezaevinden çıkartılmadan önce kalbinin durduğu iddi edildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.