Hayatlarında ilk kez kuaföre gittiler

ADANAAdana Valiliği tarafından düzenlenen “Sevgiye Uzanan Eller Projesi” kapsamında, risk bölgelerindeki 1000 çocuk sağlık taramasından geçirildi. Ayrıca kız çocuklar Adana Kuaförler ve Manikürcüler Odası üyeleri tarafından saç bakımları yapılırken erkekler ise Berberler Odası’ndan gelen berberler tarafından tıraş edildi.

Korsan gösterilerde polise taş atan çocuklar, Adana Valiliği’nin yürüttüğü “Sevgiye Uzanan ve Çiçek Tutan Eller Projesi’ ile yeni bir sayfa açtı. Terör örgütlerinin yoğunluklu olarak çocukları kullandığı semtlerden Şakirpaşa Mahallesi’nde inşa edilen Spor Kompleksi’nde 800’ü aşkın çocuk ve gence basketbol, veleybol, hetbol, kickbox, tekvando, halk oyunları ve masa tenisi öğretiliyor. Proje kapsamındaki sportif faaliyetlerle ortaöğretim çağındaki bireylerin bedensel ve ruhsal olarak daha sağlıklı hale getirilmesi, kaynaştırılması ve istismar edilmelerinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bölgede sportif faaliyetlere yönlendirilen çocuklar bugün Acıbadem ve Başkent hastaneleri tarafından sağlık taramasından geçirildi. Proje koordinatörü Vali Yardımcısı Halis Arslan, çocukları şiddet ortamlarından uzaklaştırmak istediklerini belirterek, bu yolda kendilerine destek olan tüm kuruluşlara teşekkür etti. 3 aydır devam eden projeye 800 kişi ile başladıklarını aktaran Arslan, “Şuanda bin 200 kişi oldu. Hedefimiz 5 bin. Çocuklarımız gülerek eğlenerek ruhlarını geliştiriyor burada” dedi. Acıbadem Hastanesi Aile Hekimliği doktorlarından Filiz Arabacı, spor faaliyetlerine katılacak çocuk sağlık taramasından geçirdiklerini belirterek, “Çocuklarda daha çok kansızlık ve beslenme bozuklukları var. Muayenemiz sırasında bir rahatsılığını tespit ettiğimiz çocukları sağlık ocaklarına veya hastanelere yönlendiriyoruz.” diye konuştu.

İLK KEZ KUAFÖRDE SAÇLARINI YAPTIRDILAR

Proje kapsamında yaklaşık 450 kız çocuğunun saçı profesyonel kuaförler tarafında yapıldı. Şakirpaşa Halk Eğitim Merkezi’nde çocuklar Adana Kuaförler ve Manikürcüler Odası’ndan gelen 15 kuaför projeye destek vererek hayatlarında kuaföre hiç gitmeyen kızların saçlarını yaptı. Saçlarına fön çekilen, yıkanan, kesilen kızlar saçlarının istediklerinden çok daha güzel olduğun belirterek, kendilerine bu imkanı sağlayanlara teşekkür etti. Daha önce saçını annesi veya teyzesine yaptıran Seyit Ali Ombaşı İlköğretim Okulu 4. sınıfına giden Deniz Kor, ilk defa bir kuaföre geldiğini ve çok mutlu olduğunu söyledi. Daha önce saçlarını annesi veya teyzesinin kestiğini anlatan Kor, “Ablalar saçlarımı çok güzel yaptı. Onlara teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.