Haydarpaşa Tren Garı Otel Oluyor

Haydarpaşa tren garı kültürel tesis, turizm ve konaklama alanı oluyor.

Haydarpaşa tren garı

İstanbul, Haydarpaşa Tren Gar, Liman ve Geri Sahası Koruma Amaçlı Nâzım İmar Planı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde onaylandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadir Topbaş, Haydarpaşa Garı’nın ileride sanatsal ve kültürel aktiviteler için kullanılacağını söyledi. Haydarpaşa tren garıyla ilgili imar planında tarihi gar ‘kültürel tesis turizm ve konaklama alanı’ olarak ayrıldı. Garda tren seferleri sürecek!

Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan bir kitap tanıtımına katılan Başkan Topbaş, Haydarpaşa Tren Garı için, “Hızlı tren ve hatların rehabilitasyonu için bir çalışma başlatıldığını, Marmaray’dan sonra gar fonksiyonunu azaldığını ve Marmaray’ı kullanacaklarını yani bir gara ihtiyaç kalmadığını, herkesin istediği herhangi bir istasyondan inip binebileceklerini “söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde onaylanan imar planına göre, 1 milyon metrekarelik “Haydarpaşa Port dev bir turizm ve ticaret merkezi haline gelecek, Haydarpaşa”ya yeni bir kruvaziyer limanın yanı sıra, alan içerisine toplam 4 adet dini tesis yapılacak. 941 bin metrekarelik alanın 817 bin metrekaresine inşaat yapma serbestliği de getirildi. İmar planına göre tarihi gar ‘kültürel tesis turizm ve konaklama alanı’ olarak ayrıldı.

‘Haydarpaşa Port’ projesi kapsamında mevcut gar binasının giriş katı, demiryolu ulaşım hizmetleri vermeye devam edecek. Ancak üst katlarda TCDD’nin kullandığı ofisler, müze, konser, sergi ve kültürel tesis ve konaklama olarak hizmet verecek.

Projede ‘konaklama’ diye geçen yerler ‘otel’ olacak. Alanın çeşitli yerlerine 4 adet dini tesis yapılacak. Bu tesislerin toplam alanı ise yaklaşık 15 bin metrekare. İdari bölümlerin toplam alanı 7 bin metrekare ile sınırlandırıldı. Kültür, turizm ve konaklama için 30 bin metrekarelik alan ayrılırken, 5 adet ticaret alanı içinse 132 bin metrekarelik alan öngörüldü. Haydarpaşa tren Garında 145 bin metrekarelik 3 adet başka bir yapıysa turizm ve ticaret merkezi olarak hizmet verecek.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.