HDP’den Suruç Açıklaması: Şüpheli IŞİD

suructa-18-yasinda-canli-bomba-iddiasi-1128495-664x354Urfa’nın Suruş ilçesinde 28 kişinin ölümüne ve yüzün üzerinde kişinin yaralanması ile sonuçlanan patlamanın ardından Türkiye’nin her kesiminden yapılan saldırı ile ilgili kınamalar geliyor.

Amara Kültür Merkezi önündeki çay bahçesinde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu mensuplarının ’Kobani’nin yeniden inşası’ konusunda basın açıklaması yaptığı sırada meydana gelen patlamayla ilgili olarak görgü tanıkları 18 yaşındaki bir kızın açıklama yapan kalabalığın arasında girerek üzerindeki bombayı patlattığı iddia ediyor. Polis ve asker, patlamanın meydana geldiği alanda güvenlik koridoru oluşturdu. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

HDP’li Sancar: Olağan şüpheli adres IŞİD

HDP Diyarbakır milletvekili Mithat Sancar, HDP’li milletvekillerinin Suruç’a gittiklerini açıkladı. Bu saldırının sürpriz olmadığını belirten Sancar, “Bu saldırının işaretleri daha önceden geliyordu. Diyarbakır’daki saldırıdan sonra benzer saldırının olma ihtimali hep vardı. Kamuoyunu, devlet ve hükümet yetkililerini sürekli uyardık. Olağan şüpheli IŞİD görünüyor. Saldırı bundan 3 hafta önce Kobani’de gerçekleşen katliam ile benzerlik gösteriliyor. Bu saldırıların temelinde sadece bir örgütün saldırgan tutumunun yattığını söylemek eksik kalır. Şüphesiz bir örgüt vardır, bu örgütün IŞİD olduğuna dair net bulgular bulunmamakla birlikte herkesin üzerinde buluştuğu olağan şüpheli adres IŞİD. Bunun ortaya çıkması için etkili bir soruşturmaya ihtiyaç var. Seçim kampanyası döneminde partimize yapılan 170 civarında saldırının ve Diyarbakır’daki katliam girişiminin soruşturulması ile ilgili ihmalleri hatırladığımızda burada da etkili soruşturma konusunda iyimser olduğumuzu söyleyemeyiz” dedi.

Sancar hükümeti IŞİD’in özellikle Şanlıurfa’nın çeşitli ilçelerinde faaliyette bulunduğuna dair uyardıklarını ama buna rağmen hiçbir önlem alınmadığını ifade ederek, saldırının gerçekleştirilmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim döneminde kullandığı kutuplaştırıcı dilin de rol oynadığını ifade etti. Sancar bu dilin hala henüz terk edilmediğini dile getirerek; “Böyle olunca ortam saldırılara da elverişli hale geliyor, saldırı düzenlemek isteyenler için bir cesaret sebebi haline geliyor. Bunun önüne geçmek için acilen savaş dili, gerilim ve kutuplaştırma politikası terk edilmelidir. Rojova ve Kobani’yi Türkiye’den ayrı gösteren yaklaşımın ne kadar temelsiz ve tehlikeli olduğunu Suruç’taki katliamda bir kez daha görmüş olduk” şeklinde konuştu.

HDP lanetledi

Halkların Demokratik Partisi  yaptığı yazılı bir açıklama ile Suruş’ta gerçekleştirilen terör olayını lanetledi. HDP yaptığı basın açıklamasında IŞİD’i insanlık onurunu yitirmiş barbarlar ve tecavüz orudu olarak tanımlardı. Açıklamada: “Bugün Suruç’ta bir kez daha, insanlık onurunu yitirmiş barbarlık ve tecavüz ordusunun neler yapabileceğine tanıklık ettik. Özellikle de Rojava Devrimi’nin hemen yıl dönümü sonrasında ve Kobanê ile dayanışmak için yola çıkmış Türkiyeli devrimcilerin hedef alınması, Kobanê etrafındaki enternasyonal dayanışmanın kırılması çabasıdır. Bu, halklarımıza, Kobanê etrafındaki devrimci dayanışma ruhuyla kenetlenen yiğit insanlara “Bu dayanışmadan vazgeçin”mesajıdır. IŞİD ve benzeri tecavüz ordularının destek aldığı bütün ülkeler ve rejimleri bu barbarlığın ortağıdırlar. IŞİD’e karşı sus pus olanlar, sesini bile yükseltmeye cesaret edemeyenler, HDP’ye bile her gün tehdit savurup IŞİD’in başını okşayan Ankara’daki yöneticiler bu barbarlığın suç ortağıdırlar. Bizler HDP olarak, bütün Türkiye toplumunun şunu net olarak bilmesini istiyoruz: Bizler, demokrasi, adalet ve barış ilkelerimizi hayata geçirme konusunda kararlıyız. Bu ilkeleri her koşul altında savunmaya devam edeceğiz. Bu ilkeleri hayata geçirmek için IŞİD ve benzeri zihniyetlere karşı daha fazla yan yana durmak, daha fazla dayanışma içinde olma zamanıdır. Bu tecavüz ordusunu kaypak Hükümet politikaları değil, halkların dayanışması durduracaktır. Biz herkesi, Edirne’den Hakkari’ye kadar bütün yurttaşlarımız ve kardeşlerimizi IŞİD ve türevlerine karşı, Türkiye’de IŞİD zihniyetini savunan ve temsil edenlere karşı, IŞİD’e sessiz kalarak ya da doğrudan destek sunarak büyütenlere karşı barış bloğunda bir araya gelmeye çağırıyoruz” denildi.

HDP açıklamanın sonunda bu patlamanın sebebinin bir önceki hükümetin sınırda sebep olduğu güvenlik zafiyetleri olduğunu ifade ederek geçici hükümetin bir an önce olayın sorumluluğunu alarak atılması gereken bütün adımları bir an önce atmasını istedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.