Hekimler İlaç Firmaları Kazansın Diye İlaç Yazmaz!

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, AKP Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl, kanaate dayalı, ”ben böyle yaptım böyle oldu” mantığıyla insanların tedavilerini yönlendirmenin, ilaçlarını kesmenin ”çok yanlış bir davranış olduğu” uyarısında bulundu.

Erdöl, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, kalp damar hastalıklarının, ölüme sebep olan hastalıklarının başında geldiğini anımsattı.

Bu hastalıkta yaş, cinsiyet, genetik gibi risk faktörlerinin değiştirilemeyeceğini ancak sigara kullanımı, şeker, obezite, hareketsiz yaşam, stres, kolesterol yüksekliği gibi risk faktörlerinin değiştirilebileceğini söyleyen Erdöl, uzun yılardır yapılan araştırmaların, kolesterol yüksekliğinin (LDL’nin yüksek, HDL’nin düşük olmasının) kalp damar hastalıklarına yol açtığını ve risk oluşturduğunu gösterdiğini dile getirdi. Erdöl, şunları kaydetti:

”Son zamanlarda kalp damar hastalıklarıyla çok da ilgisi olmayan insanlar, ‘kolesterol ilaçları kullanmasanız da olur’ diyerek insanların tedavilerini değiştirmelerine, ilaçlarını kesmelerine sebep olacak tarzda, klinik çalışmalara dayalı olmayan bilgileri sarf ediyorlar. Bu genel bir halk sağlığı sorunu olmaya başladı. Hastalar, kolesterol ilaçlarını ve diğer ilaçları birden bıraktıkları zaman çok ciddi hastalıklarla karşılaşabilirler.

Kanıta değil de kanaate dayalı, ‘ben böyle yaptım böyle oldu’ mantığıyla insanların tedavilerini yönlendirmek, ilaçlarını kesmek çok yanlış bir davranıştır.”

Erdöl, bu tartışmalarla ilgili elinde bilimsel kanıt olanların bunları kendileriyle paylaşmasını istedi.

Bir soru üzerine, hiç bir hekimin ”sırf ilaç firmaları para kazansın” diye ilaç yazmayacağını belirten Erdöl, ”Böyle mesleğini satmış bir hekim bulamazsınız” dedi.

Erdöl, ilaçtan önce egzersiz ve diyet gibi önlemlerin alınması gerektiğini, bunlar yeterli olmazsa ”ilaç alma” demenin çok yanlış olacağını kaydetti.

Bilim insanlarının tartışacağı yerlerin kongreler olduğunu, medya yoluyla bu tartışmaların olmaması gerektiğini dile getiren Erdöl, bazı gıda maddelerinin ilaç gibi tanıtılmasını da eleştirdi.

İlgili Haberler;

Hastalar müşteri midir?

Kamu hastaneleri KHK ile ticarethanelere dönüştürüldü.

Ekip ruhu yerine rakip ruhu

Karatay diyetine göre gece uyurken kilo verebilirsiniz.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.