Hindistan 64. Bağımsızlık Yılını Kutluyor

Büyük Britanya’dan bağımsızlığını almasının 64. yıldönümünü kutlayan Hindistan’da bağımsızlık günü kutlamaları Başbakan Manmohan Singh’in geleneksel “Red Fort – Kızıl Kale” konuşması ile başladı. Hindistan’ın Müslüman hükümdarları Babür Şahlar döneminden kalma bir adet olan Kızıl Kale’den sabahın erken saatlerinde halka seslenme adeti Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasından sonra da devam ettiriliyor. Başbakan Manmohan Singh bu yılki konuşmasında ülkesinin iç güvenlik meselelerine değinirken Maocu teröristleri silah bırakmaya Keşmir eyaletindeki ayaklanmaları da sona erdirmeye çağırdı. Tarihi Kızıl Kale’ye geniş güvenlik önlemleri altında gelen Başbakan Singh, kurşun geçirmez cam arkasından kalede toplanmış seçilmiş halk tabakasına ve medya yolu ile bütün Hindistan’a hitap etti. Enflasyondan, olimpiyat oyunlarına, orta direği güçlendirmeden çiftçilere bir çok konuya değinen Singh’in bu yılki konuşmasında öne çıkan konu terör oldu. 

Bir çok eyalette Maocularla başı dertte olan Hindistan hükümeti adına teröristleri silah bırakmaya çağıran Manmohan Singh, güvenlik güçlerinin özellikle kabilelerin duygularını sömüren bu teröristlerle gerektiği şekilde mücadele edeceğini dile getirdi. 

Cammu Keşmir eyaletinde 2 aydır devam eden olayların da bir sona erdirilmesi gerektiğine değinen Başbakan, polis ateşi sonucu ölen genç Keşmirli için ise çok üzgün olduklarını sözlerine ekledi. 

1947 yılında 15 Ağustos günü İngiliz sömürgesi olmaktan kurtulan iki komşu ülke olan Hindistan ve Pakistan’dan Pakistan Hindistan’dan bir gün önce bağımsızlığını ilan ederek Hindistan’dan ayrı bir devlet olduğunu ilan etmişti. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.