Hindistan’da Yoga Günü Kutlaması

Fotoğraf İha
Fotoğraf İha

Hindistan Başbakanı binlerce kişiyle birlikte Yoga yaparak Uluslararası Yoga Gününü kutladı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, ilk kez kutlanan “Uluslararası Yoga Günü” kapsamında başkent Yeni Delhi’de bulunan Rajpath’ta gerçekleştirilen yoga seansında 35 bin kişiye liderlik etti. Modi, Kral Bulvarı’nda gerçekleştirilen etkinlik kapsamında beyaz kıyafetini giyerek esnedi, kaslarını çalıştırdı. Yaklaşık 35 dakika süren ve aralarında öğrenci, asker ve bürokratların da bulunduğu etkinlik geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildi.
Hindistan Başbakanı Modi, Kral Bulvarı üzerinde rengarenk matlarla yoga yapan kalabalığa seslenerek, “Yoga, sadece fiziksel yeterlilikten çok daha fazla. Sadece bu günü kutlamıyoruz ancak, huzurun yeni dönemine başlamak üzere insan aklını eğitiyoruz” dedi. Modi, 21 Haziran’ı “Uluslararası Yoga Günü” ilan eden BM’ye yoga günü kapsamında 177 ülkede destek verdiği için teşekkür etti.

Yoga seansının farklı ülkelerde de gerçekleştirilmesi beklenirken, yetkililer 35 dakika süren yoga seansının dünyada aynı anda en çok katılımcı ile gerçekleşen seans olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girebileceğini ifade etti. Hindistan Dışişleri Bakanı Suşma Swaraj ise, BM Genel Sekreteri Ban ki Moon’la beraber yoga günü kutlamalarına katılacak. New York’ta gerçekleştirilecek kutlamalarda 30 bin kişinin de yoga yapması bekleniyor. Yetkililer, daha önce yaptıkları açıklamada Modi’nin etkinliğe katılacağını ancak yoga yapmayacağını ifade etmişti.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda gerçekleştirdiği konuşmasında 21 Haziran’ın Uluslararası Yoga Günü olarak kutlanmasını talep etmişti. BM ise, Modi’nin talebini geçtiğimiz yıl kabul ederek 21 Haziran’ı Uluslararası Yoga Günü olarak ilan etmişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.