Hollanda’da Facebook’tan Verilen Doğum günü Partisi İlanı Kargaşa Yarattı

Hollanda’da Facebook’tan Verilen Doğum günü Partisi sonrası çıkan isyan ve kargaşa (Catrinus Van Der Veen / AFP / GettyImages)

Küçük bir Hollanda kasabasında 16 yaşındaki Merthe Weusthuis adlı genç kız doğum günü partisinin ilanını Facebook’a verince kasaba binlerce isyancı tarafından işgal edildi.

Haren kasabasının belediye başkanı Rob Bats CNN’e “Dün gece kasabamız pislikler tarafından altüst edildi” dedi. Kasabada meydana çıkan olaylardan sonra Cuma ve cumartesi günü 34 kişi tutuklandı.

Hollandalı Merthe Weusthuis, Daily Telegraph tarafından verilen bilgiye göre, doğum günü partisi için küçük bir parti düzenlemek istedi ve Facebook’tan özel bölümünü işaretlemeyi unutarak parti davetiyesini sosyal paylaşım sitesine üye olan tüm kişilere gönderdi.

Facebook’tan gönderilen davetiye 240,000 kişiye ulaşırken, 30.000 kişi tarafından katılacakları işaretlendi.

Kasabanın nüfusu sadece 1.200 iken dışarıdaki şehirlerden de gelenlerle beraber partiye 3.000 kişi katıldı.  Partiye alkollü ve uyuşturucu alarak gelen gençler evin önünde toplanıp mahalleyi savaş alanına çevirdiler.

Rob Bats, AP’ye yaptığı açıklamada, “Masum bir parti davetini, ayaklanma, tahrip, yağmalama ve kundaklamaya çevirdiler” dedi.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.