Hong Kong’da H2N3 Virüsü Can Almaya Devam Ediyor

Hong Kong’da, ölümcül grip salgını devam ediyor

Hong Kong’da, ölümcül grip salgını devam ediyor. Yılbaşından beri 111 kişi H3N2 türü virüsten öldü. Geçen hafta, grip salgını, bir gün içerisinde gelen 12 ölüm haberi ile zirveye ulaştı. Uzmanlar, virüsün 2003 yılında yaşanan SARS salgınından daha fazla can alacağından endişe ediyor.

Çin sessiz

Çin devleti, hastalık ile ilgili çok az bilgi yayınlıyor. Devlet kontrolündeki medyadan verilen bilgilerde Kuzey Çin’de H3N2 salgını olduğu ve kontrol altına alındığı ifade ediliyor, Çin’in güneyinde ise hastalık artıyor. Çin devleti, anakara Çin’de kaç kişinin hastalıktan etkilendiğine dair bilgileri yayınlamıyor.

Bir ayda yaklaşık 100 ölüm vakası

Hong Kong sağlık departmanı verilerine göre, 2 Ocak- 3 Şubat 2015 tarihleri arası H2N3 virüsünden dolayı 178 yetişkin ciddi şekilde etkilendi ve bunların arasından 111 kişi hayatını kaybetti. Çocuklar arasında 11 şiddetli vakaya rastlandı ve hepsinin hayatta kalmayı başardığı bildirildi.

3 Şubat günü grip salgınından dolayı 12 kişi öldü. Kurbanlardan biri 60 yaşındaki bir gümrük memuru idi. Yılbaşında hastaneye kaldırılmıştı. Çeşitli iltihapların sebep olduğu organ yetmezliği yüzünden hayatını kaybettiği bildirildi.

Hong Kong Üniversitesi mikrobiyoloji uzmanı, Profesör Yuan Guoyong, genetik mutasyona uğradığı için virüsün tehlikeli olduğunu ifade etti ve “Kişi virüsü kaptığında, virüs çoğalıyor ve vücuda saldırısı da şiddetli oluyor” dedi. Yuan, yaşlıların, bebeklerin, hamile kadınların, kilolu ve kronik hastalığa sahip insanların virüsten daha çok etkilendiğini belirtti.

Profesör çeşitli bakterilerin, vücutta ağır enfeksiyonlara ve dolayısıyla ölümlere sebep olduğunu bildirdi.

Uzmanlar 19 Şubat’ta kutlanacak olan Çin Yeni Yılı tatil trafiği ile birlikte riskin yayılmasından endişe ediyor.

Açık alanlarda, özellikle havalimanı gibi yerlerde çalışan memurlara ağız maskesi takma zorunluluğu getirildi.

1968-1969 yılında dünyada tahmini 800 bin ile 1 milyon arası insan “Hong Kong gribi” yüzünden öldü. Hatta salgın o zaman da bir H2N3 virüsü idi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.