Hong Kong’tan Tiananmen Olaylarını Anma Yasağı

Pekin’de gerçekleşen Tiananmen Meydanı olaylarında hayatını kaybedenleri anmak için her yıl düzenlenen anma törenleri bu yıl Kovid-19 gerekçesiyle yasaklandı.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Çin’in Başkenti Pekin’de 31 yıl önce meydana gelen Tiananmen Meydanı olaylarında hayatını kaybedenler için her yıl düzenlenen anma törenini bu yıl Kovid-19 gerekçesiyle yasakladı.

Kovid-19 mücadele kapsamında kimse evinden çıkamaz iken ‘Ulusal Güvenlik Yasası’ üzerinde çalışan Hong Kong, yıl dönümü yaklaşan Tiananmen olaylarında ölenleri anmak için toplanmanın yasaklandığını açıkladı.

Kısıtlamalar 18 Haziran’a Uzatıldı

Hong Kong Sağlık Bakanı Sophia Chan, ülkede yeni 9 vaka tespit edilmesiyle 8 kişiden fazla kişinin bir arada bulunmaması gibi kısıtlamaların 18 Haziran’a kadar devam edeceğini bildirdi.

Hong Kong’un Baş Yöneticisi Carrie Lam, düzenlenen haftalık basın toplantısında yeni vakalar nedeniyle endişeli olduklarını, alınan önlemlerin herhangi bir siyasi nedeni olmadığını belirtti.

Kovid-19 mücadele kapsamında halk protestolara ara vermişken Çin, hükümet karşıtı gruplarla mücadeleyi güçlendirmek için “Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası” nı çıkarmıştı. Bunun üzerine halk tekrar sokaklara dökülmüştü ve polisler tarafından sert müdahalelere maruz kalmıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.