Hugo Chavez Kansere Yenik Düştü

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez hayatını kaybetti
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez hayatını kaybetti

Kanserle uzun zamandır mücadele eden Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, 59 yaşında hayatını kaybetti. Uzun süre boyunca Küba’da kanser tedavisi görüyordu ve 18 Şubatta Küba’dan, ülkesine dönmüştü. Vücudunun Pelvis bölgesinde görülen lezyonlar nedeniyle 2011 yılında Küba’da ameliyat olmuştu. Fakat 2012 yılında kanserin yayılması ile birlikte durumu tekrar kötüye gitmişti.

2007 yılında Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) lideri olan Chavez, 1997’de kuruluşundan itibaren Beşinci Cumhuriyet Hareketi’nin liderliğini yaptı. Politik ideolojisi “21. Yüzyıl için Sosyalizm” ve Bolivarcılık olan Chavez, ülkede Bolivarcı Devrimin sosyalist reformların uygulanmasına odaklandı.

Hugo Chavez’in Hayat Öyküsü:

Bir işçi sınıfı ailenin çocuğu olarak Venezuela’nın Barinas eyaletindeki Sabaneta kentinde doğan Chavez, kariyerine subay olarak başladı. Ülkenin politik sistemini eleştiren Chavez, 1980’lerin başlarında gizlice Bolivarcı Devrimci Hareket-200 (MBR-200) kurdu. 1992 yılında Başkan Carlos Andres Perez hükümetine karşı başarısız bir darbe girişimine liderlik yaptı. Chavez, 2 yıllık hapis sürecinden sonra Beşinci Cumhuriyet Hareketi’ni kurdu ve 1998 yılında Venezuela devlet başkanı seçildi. Ardından Chavez, Venezuela devlet yapısının ve bazı marjinal grupların haklarının değiştiği yeni bir anayasa tanıttı ve 2000 yılında başkanlık koltuğuna bir kez daha oturdu. Yaptığı ikinci başkanlık döneminde Bolivarcılık misyonlarını izleyen bir sistemi tanıtan Chavez, komünal konseyler ve işçilerce yönetilen kooperatifler kurarak ve bir dizi toprak reformunu hayata geçirerek, çeşitli kilit sanayileri kamulaştırdı.
Muhalif darbeyle liderlikten indirilen Chavez, kırsal alanda yaşayan halkın darbecilere karşı yaptığı protestolarla 2 gün içinde tekrar iktidara gelmeyi başardı. Chavez, 4 Aralık 2006 tarihinde Venezuela’da yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanarak 2012’ye kadar devlet başkanı olmaya hak kazandı.

Chavez, Ekim 2012 seçimlerinde oyların yüzde 54’ünü alarak muhalefet lideri Henrique Capriles’i geride bıraktı ve dördüncü kez devlet başkanı seçildi.

Washington yönetiminin düşman olarak gördüğü Küba, Kuzey Kore, İran, Belarus, Suriye gibi ülkelerle sıkı bağlar kurmuş ve ABD karşıtlığını her fırsatta dile getirmiştş. Chavez, Amerikan aleyhtarlığını 2006 yılının Ağustos ayında yaptığı İran gezisi ile gösterdi. Son olarak da BM konuşmasında “Şeytan dün buradaydı” sözleri ile Bush’u bir şeytan olarak tanımladı ve dünya çapında büyük ilgi toplayan bir konuşmaya imza attı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.