Hükümet Yetkilileri, Çin Hükümetinin Kovid-19’u Örtbas Etmesini Eleştirdi

ABD’den İtalya’ya Hükümet Yetkilileri, Çin Hükümetinin Kovid-19’u örtbas etmesini eleştirdi.

199 ülke ve bölgede 720.480’den fazla kişinin 29 Mart 2020 itibarıyla Wuhan coronavirüsü test sonucu pozitif çıktı. Resmi sayılarını geniş çapta eksik olarak bildirerek bunları varsayan Çin ve İran hariç, ABD en fazla enfeksiyon vakasına sahip, ardından İtalya, İspanya ve Almanya gelmektedir.

En ağır darbe alan ülkeler arasında İtalya %11 ile en yüksek ölüm oranına sahiptir (97.689 enfeksiyon vakasında 10.779 ölüm).

Çin Komünist Partisi (ÇKP) virüse karşı mücadelesinde zafer iddia ederken, batı ülkelerindeki hükümet yetkilileri ÇKP’nin bu suçu değiştirmek ve olanları beyaza bürümek için sistematik yanlış bilgilendirme kampanyasını eleştirmede giderek seslerini yükselttiler.

ABD Dışişleri Bakanı: “ÇKP, Sağlığımızda ve Yaşam Biçimimizde Önemli Şekilde Tehlike İçeriyor”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Yedi Grup (G-7) ülkeleri ile yapılan sanal toplantıdan sonra 25 Mart’ta düzenlediği basın toplantısında, “Çin Komünist Partisi (ÇKP) Wuhan virüs salgınının açıkça gösterdiği gibi sağlığımıza, yaşam tarzımıza ciddi tehdit oluşturuyor. ÇKP ayrıca G7 ülkelerinde karşılıklı refah ve güvenliğimizi destekleyen serbest ve açık düzeni baltalamakla da tehdit ediyor. Her ülkeyi BM’yi ve diğer örgütleri onun kötü niyetli etkilerinden ve otoriter rejiminden korumak için birlikte çalışmaya çağırdım. Biz G7 ülkeleri ortak özgürlüğü, egemenliği, iyi yönetimi, şeffaflığı, hesap verebilirlik değerlerimizi desteklemeli ve BM’yi de bu ilkeleri sürdürmeye zorlamalıyız.”

“Bu olayın başlangıcında, bunun bir sorun olduğu açık olduğu sırada, Çin bunu biliyordu. Bu virüsün dünyaya yayılma riskini bilen ilk ülke onlardı ve bu bilgiyi dünyayla paylaşmayı tekrar tekrar ertelediler. Dünyadaki her ülke ile son derece hevesle çalışmak istiyoruz. Bu küresel bir salgındır. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin de dâhil olmak üzere her ülke üzerinde çalışmak istediği bir şey, ne kadar insanın hayatta kalacağı, ne kadar insanın sağlıklı kalabilmesi için bu olayın nasıl çözümlenebileceğini ve sonra Wuhan virüsü tarafından yok edilen ekonomilerimizi nasıl yenileyeceğimizi kapsayan bir şey.

Ayrıca, şu anda “suçlama ve hesap verdirme” zamanının olmadığını da söyledi. Ancak “bu krizi ele almayı, ekonomileri ayağa kaldırmayı başardıktan sonra dünyanın gerçekleşen şeyin sorumluluğunu değerlendirmesi için bir zamanı olacak.”

ABD Kongresi, ÇKP’yi Pandemi’den Sorumlu Tutmaya Yönelik Önerge Sunuyor

24 Mart’ta Temsilciler Meclisi Jim Banks ve Seth Moulton, Çin Komünist Partisi (ÇKP)’nin Kovid-19 salgını konusundaki kötü muamelesini kınayan bir karar sundular.

İki partilinin kararı, ÇKP yetkililerini Kovid-19 bilgilerini ortaya çıkaran ve bilim adamları tarafından hastalığı erken inceleme çabalarına baskı yapmak ve doktorları sansürlemekle suçluyor. Ayrıca, Southampton Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan ve Çin’in üç hafta önce harekete geçmesi durumunda küresel olarak coronavirüs yayılımının yüzde 95 oranında azalacağını öngören bir araştırmaya da atıfta bulunuldu.

Aynı gün Senatör Josh Hawley ayrıca ÇKP’nin sonunda bir pandemiye dönüşen bu virüs hakkındaki bilgileri nasıl örtbas ettiğini detaylandıran bir önerge sundu. ÇKP’nin salgınının ele alması için “uluslararası soruşturma” çağrısında bulundu ve ÇKP’nin “salgının ilk haftalarında COVID-19’un ortaya çıkmasını ve yayılmasını önleme kararının neden olduğu zarardan” dünyayı telafi etmesini talep ediyor.

Temsilci Elise Stefanik de benzer bir karar verdi.

Senatör Hawley, Fox News’a ABD hükümetinin salgına yanıt vermelerine yardımcı olmak için Çin’e tıbbi ekipler ve bilim adamları göndermeyi teklif ettiğini söyledi. Senatör Hawley, “Çin hayır dedi… Bu konuda yalan söylediler ve haftalar, haftalar ve haftalar boyunca hiçbir şey yapmadılar ve bu da dünyaya binlerce ölüme mal oldu, bize ülkemize mal oldu” dedi.

İtalyan Senatör: ÇKP Gezegendeki Bir Tümör Gibi

İtalya’daki yükselen vakalara yanıt olarak, açık sözlü bir senatör ve ayrıca eski İletişim Bakanı Maurizio Gasparri, 17 Mart’ta ÇKP’yi coronavirüs hakkında yalan söylediği için eleştirdiği ve ayrıca komünist rejimi “gezegendeki tümör” olarak tanımladığı bir video yayınladı.

Bay Gasparri, ÇKP’nin “başından beri coronavirüs hakkındaki gerçeği hiç söylemedi. O Komünist Parti diktatörlüğünün önderliğinde kasıtlı olarak geciken ve yanlış bilgi veren bir ülkedir. Bu Çin, gezegendeki bir tümör gibidir. Onunla ekonomik ve finansal yöntemleri kullanarak gerçekten cesurca yüzleşmeliyiz. Avrupa ülkeleri İtalya’da meydana gelenlerden uyanmak zorundalar. Asla ve asla ÇKP’nin yalanları tarafından aldatılmamalıdır. Şu anki ÇKP altındaki Çin dünya için bir kaynak değil, sadece bir tehlikedir!” dedi.

Sayın Gasparri ayrıca ÇKP’nin İtalya’ya 30 ton tıbbi malzeme “bağışlaması” konusunda övünürken, İtalya’nın aslında bunun bedelini ödemek zorunda olduğunu belirtti.

Japonya Başbakan Yardımcısı: Çin’in Verileri “Güvenilemez”

Şu anda Çin’de çok az sayıda yeni vaka bildirildiğinden, Japonya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Taro Aso bu tür verilere “güvenilemez” dedi.

Aso, Japonya’nın Üst Düzey Finans Komitesi’ne şunları söyledi: “Mevcut durum Çin’de başladı. Her şeyin başladığı ülkeden çıkan rakamlara güvenmemek daha iyidir.”

Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü başkanının coronavirüs pandemisini ele alması konusunda istifa etmesini isteyen bir dilekçeyi de yorumladı. Pek çok insanın DSÖ’nün aslında “Çin Sağlık Örgütü” olduğundan, Çin ile olan yakın ilişkisine ve Çin makamlarının vermiş olduğu coronavirüs rakamlarını soruşturmadan kabul etmeye istekli olmasını atıfta bulunarak endişe ettiklerini söyledi.

Kaynak; tr.minghui

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.