İlker Başbuğ’un Beklenen Tahliye Kararı Çıktı

Fotoğraf: Wikipedia
Fotoğraf: Wikipedia

26 ay boyunca hapiste tutulan İlker Başbuğ tahliye talebi ile Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. Yüksek mahkeme bu talebi değerlendirdikten sonra kararını dün açıkladı. Başbuğ, karar sonucunda bugün özgürlüğüne kavuştu.

Mahkeme gerekçeli kararında, “Başvurucunun, eylemlerin nitelendirilmesine ve bu kapsamda yargılama görevinin Yüce Divan’a ait olduğuna ilişkin itirazının dayanaktan yoksun olmadığı görülmektedir. Bu kapsamdaki itirazın özgürlükten yoksun bırakmanın kanunun öngördüğü usule uygun olması ölçütü yönünden değerlendirilmesi gerekir. Bu kapsamdaki itirazın özgürlükten yoksun bırakmanın kanunun öngördüğü usule uygun olması ölçütü yönünden değerlendirilmesi gerekir. Özgürlükten yoksun bırakmanın hukuka uygunluğu kavramı, buna karar veren merciin kanunen yetkili olmasını da kapsamaktadır. Bu çerçevede, başvurucunun kendisi hakkında karar veren mahkemenin görevli olmadığı, yargılama görevinin Yüce Divan’a ait olduğu yönündeki itirazının özgürlükten yoksun bırakmanın hukukiliğine ilişkin olduğu anlaşılmaktadır. İsnat edilen suçlara ilişkin eylemlerin nitelendirilmesinin, davanın Yüce Divan’da görülmesi gerektiği iddiasıyla doğrudan ilgili olduğu, bu çerçevede yargılama merciinin görevli olmadığıyla ve eylemlerin nitelendirilmesiyle ilgili itirazların temyiz merciince resen dikkate alınacağı açıktır” denildi ve tahliye kararı çıktı.

Tahliye kararından sonra İlker Başbuğ’un ailesi bu duruma sevindiklerini fakat diğer tutsak olan kişilerin de tahliye olmalarından ve bu haksız kumpası düzenleyenlerin yargılanmasından sonra rahata ereceklerini belirttiler.

Tahliye sonrası İlker Başbuğ yaptığı açıklamada; “Kin ve intikam ile hareket edenler hayatımdan ve özgürlüğümden 26 ay çaldılar” dedi. “Serbest bırakılmam bir başlangıç. Biz tek bir şey istiyoruz, adalet. Bunun için aynı şekilde mücadeleme devam edeceğim. Ta ki son arkadaş buradan çıkana kadar” diye ekledi.

İlker Başbuğ’un tahliye kararı Twitter’da büyük yankılara sebep oldu. Bir gün önce de İlker Başbuğ, kendi twitter sitesinden mahkeme ve diğer gelişmeler ile ilgili mesajlar atmıştı.

Tahliye kararı sırasında İlker Başbuğ’un Twitterdan attığı mesajlar;

  • İlker Başbuğ@ilkerbasbugcom- 11:09 pm 6 Mart 2014

düzmece dijital verilerle yaşamları karartılan, gelecekleri yok edilen herkesin hemen özgürlüğüne kavuşmasının önünü açması dileğimizdir

  • İlker Başbuğ@ilkerbasbugcom- 11:09 pm 6 Mart 2014

İyi dilekleriniz için teşekkürler. Özgürlük arayışımız kişisel değildir, toplumsaldır. AYM kararının, sahte delillerle,

  • İlker Başbuğ@ilkerbasbugcom- 1:09 pm 7 Mart 2014

Birazdan İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesine tahliye dilekçemizi veriyoruz

  • Vardiyabizde@vardiyabizde- 08:02 pm 7 Mart 2014 Retweeted by İlker Başbuğ

İlker Başbuğ tahliye oldu. Tum aileye gecmis olsun dileklerimizi sunarız. Darısı geride kalan canlarımızın başına

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.