İmamoğlu’ndan ‘Kadın Hakları’ Sözü

Fotoğraf : İstanbul Büyükşehir Belediyesi Resmi Sitesi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kadın hakları ve eşitlik gibi konularda İBB adına 3 yıllık taahhütte bulunmaya hazırlanıyor.

1 Temmuz itibariyle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilinmesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ekrem İmamoğlu, Birleşmiş Milletler Kadın Örgütü’nün düzenlediği Eşitlik Forumu’nda kadına şiddet, kadın hakları ve eşitlik gibi konularda İBB adına 3 yıllık taahhütte bulunacak.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (UN Women) çağrısı üzerine, 30 Haziran-2 Temmuz 2021 tarihleri arasında Uluslararası Nesiller Boyu Eşitlik Forumu (Generation Equality Forum) Paris’te gerçekleştirilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet” ve “Ekonomik Adalet ve Haklar” alanındaki taahhütleri ile katılıyor.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Kararı ile çekildiği İstanbul Sözleşmesi’nin son günü olan 1 Temmuz’da, BM’de ‘eşitlik sözü’ verecek.  İmamoğlu, kadınların ve kız çocuklarının güçlendirilmesi için İBB’nin önümüzdeki üç yıl boyunca yürüteceği faaliyetleri video mesajla anlatarak taahhütlerini açıklayacak.

Çok sayıda dava açılmıştı

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden 1 Temmuz itibariyle çekilme kararına karşı siyasi partiler başta olmak üzere çok sayıda sivil toplum örgütü Danıştay’da dava açmıştı. Danıştay, Cumhurbaşkanı kararının yürütmesinin durdurulması talebini oyçokluğuyla reddetmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.