İmparator GaoZu, Hoşgörü ve Toleransın Hükümdarı

Emperor GaoZu, Li Yuan, hoşgörü ve toleransın hükümdarı, Illüstrator: Kiyoka Chu
Emperor GaoZu, Li Yuan, hoşgörü ve toleransın hükümdarı, Illüstrator: Kiyoka Chu

David Wu, Epoch Times

İmparator Gaozu (M.Ö. 565-635), Li Yuan, Tang Hanedanlığının kurucusuydu. O olağanüstü bir askeri stratejistti ve aynı zamanda hoşgörü ve toleransın hükümdarı olarak biliniyordu.

Bir hikaye bize, onun altıbin kişilik askeri biriği ile yüzbinden fazla isyancıyı nasıl bozguna uğrattığını anlatır. Li Yuan birliğini iki gruba ayırdı, bir grup ağır taşıyıcılar ve malzemelerle birlikte daha yaşça büyük ve zayıf kişilerden oluşuyordu, diğer küçük grup ise yakınlara saklanmış seçkin süvarilerdi. Sonrasında isyancılara saldırmak için büyük grubu kullandı ve seçkin suvarileri ise isyancılar soygun yapmaktan formlarını kaybettiklerinde taaruza geçmek üzere gönderdi. İsyancıların kötü kontrol edilmesini avantaj olarak kullanarak, az kalan düşmanı başarılı bir şekilde bozguna uğrattı.

İmparator olduktan sonra Li Yuan, kendisini ismiyle çağrırarak ve bazen üst düzey yetkilileri kendisiyle aynı kanepeye oturması için davet ederek alçakgönüllü bir hükümdar olarak davrandı. Ne zaman düzeni katı tutması gerektiği önerilse, şu cevabı verdi: “Geçmişte, bir İmparator vekili ile birlikte aynı odayı paylaşıyordu, hatta bu vekil bacağını İmparatorun karnına kadar uzatıyordu. Şimdi hepiniz benim son derece saygın meslektaşlarımsınız ve en iyi arkadaşlarımsınız, her zaman birlikte omuz omuza savaştığımız o günleri hatırlayacağım. Lütfen sosyal protokoller için gereksiz yere telaşlanmayın.”

İmparator Gaozu birçok idari iş için tek bir bakanı yetkilendirdi, kendini işine adamış, gayretli bir kişiye. Bu bakan sıkı bir şekilde kuralları takip etmesiyle, birçok insan ondan korktu ve kişisel çıkarlar nedeniyle ona iftira attılar. Birgün bu bakan imparatorun hükmünü etkili bir şekilde yerine getiremiyor suçlamasıyla hükümdarlığa çıktı. İmparatorun öfkesine karşı şunu dedi: “Önceki hanedanlıkta, yetkililer tarafından hükümdarlıkta açıklanan kraliyet hükümleri bazen daha önce duyurulanlarla tutarlı değildi. İlgili birimler ne yapacakları konusunda net değillerdi, bu nedenle öncelikle kolay olanları uyguluyorlardı ve zor olanları en sona bırakıyorlardı. Eski hanedanlık için yıllarca çalıştım ve sayısız durumlar gözlemledim. Majesteleri çok kısa bir süre önce hükümdarlığa geldi ve her bir hükmün gelecekteki Tang Hanedanlığı üzerinde etkisi olacak, bu nedenle hükümler arasında olabilecek uyuşmazlıklardan kaçınılması gerekir. Bunun gibi nedenlerden her hükmü duyurmadan önce, daha öncekilerle tutarsızlık olup olmadığını dikkatli bir şekilde kontrol etmeliyim. Hükümdarlıktaki yetkililerin hükümleri zamanında duyurmamasının nedeni budur.”

Bunu duyan İmparator Gaozu: “Bana hizmet ettiğin için şanslıyım, ne hakkında endişeleneceğim ki!”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.