İngiltere’de Erken Seçim Teklifi Kabul Edilmedi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın 15 Ekim’de erken gene seçime gidilmesini öngören teklif parlamantoda kabul edilmedi.

Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasında yapılan oylamada Johnson’ın ülkeyi 15 Ekim’de erken seçime götürmeyi öngören teklifi kabul edilmedi.

Oylama sonucu 65 ‘Hayır’ oyuna karşı 298 ‘Evet’ oldu ancak 650 üyeli parlamentodan geçmesi için oyların 3’te 2’sini alması gerekiyor.

Muhalefet partilerin erken seçime desteği, anlaşmasız Brexit’i önleyecek tasarının yasalaşması koşuluna bağlamıştı.

Avam Kamarasında akşam yapılan oylamada anlaşmasız Brexit’i engellemek için muhalefetin gündeme taşıdığı yasa tasarısı 299’a karşı 327 oyla kabul edilerek Lordlar Kamarasına sevk edilmişti.

Tasarıya göre İngiliz hükümeti 19 Ekim’e kadar AB ile bir Brexit anlaşması sağlayamazsa veya anlaşmasız ayrılık için parlamentonun onayını alamazsa, AB’den Brexit için 3 aylık erteleme talep etmek zorunda olacak.

Tasarıya göre AB’nin farklı bir tarih teklif etmesi durumunda da bunu kabul veya ret yetkisi İngiliz hükümetinde değil, parlamentosunda olacak.

Brexit süreci

Eski Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı Brexit anlaşması parlamentoda 3 kez reddedilmişti.

Johnson, May’in istifa kararıyla Muhafazakar Partinin yaklaşık 150 bin üyesinin oylarıyla başbakanlık görevine seçilmişti.

İngiliz Parlamentosu, 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken anlaşmasız Brexit’i yasa çıkartarak engellemiş, hükümet AB’nin de onayıyla Brexit’i 31 Ekim’e ertelemişti.

İngiltere, 2016’daki referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı almıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.