İnsanların % 70’i Diş Fırçalamasını Bilmiyor

Californiya Üniversitesindeki, bilim adamları bu konuda bir araştırma yaptılar ve insanların 70%’den fazlasının doğru bir şekilde dişlerini fırçalamayı bilmedikleri ve her 10 kişide bir diş taşı oluştuğunu bulguladılar.

fotoğraf: www.alfa-clinic.ru
fotoğraf: www.alfa-clinic.ru

Uzmanlar, eğer her gün doğru bir şekilde dişler fırçalanırsa, bunun diş çürümesini engellemeye yardımcı olacağını, diş eti hastalıkları ve taş oluşumuna karşı onları korumaya yardımcı olacağını belirttiler. Dişlerin bir bütün olarak değil, bölgesel olarak fırçalanması gerektiğini belirttiler. Fırça hareketi çok güçlü ve sert olmamalı, fırça hareketi kısa hareketlerden oluşmalı ve yumuşak olmalı, aksi halde diş plağına zarar verebilir. Dişlerinizi fırçalarken hareketler sert ve güçlü olursa diş etlerinin çekilmesine neden olabilirsiniz, bu durumda dişleriniz çok hassaslaşır ve zamanla dökülebilir.

Diş hekimleri diş fırçasını diş eti sınırına 45 derecelik bir açıyla tutmak gerektiğini hatırlattılar. Arka kısımdaki dişleri temizlerken ise diş fırçası neredeyse dikey tutulmalı. Toplamda diş fırçalama işlemi en az 2-3 dakika sürmeli.

Diş temizleme işlemlerinde diş fırçasının yanında birde uzmanlar diş ipi kullanmanızı da önermekte ve aynı zamanda damak ve dil yüzeyini temizlemeyi de unutmamak lazım.  Ayrıca düzenli olarak kontrol muayeneleri için doktorunuza görünmelisiniz. Diş fırçası her üç ayda bir değiştirilmeli ve soğuk algınlık hastalıkları sonrasında da tamamen değiştirilmeli.

Kaynak: Rusça Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.