İnsansız Uçaklar Somali’yi de Bombaladı

Obama’nın terörle mücadele danışmanı ve eski CIA ajanı John Brennan, (Saul Loeb/AFP/Getty Images)

Daha önce Afganistan, Yemen, Irak, Libya ve Pakistan’da insansız uçak kullanan ABD, son olarak Somali’de El Kaide’ye bağlı El Şabap militanları olduğu iddiasıyla Somali’yi de bu uçaklarla bombaladı.

Yeni Terörle Mücadele Stratejisini açıklayan ABD, insansız uçaklarla savaş alanını genişleterek, bundan sonra hedeflerinin Yemen, Pakistan, Somali ve diğer bölge ülkelerindeki El Kaide örgüt üyelerinin olacağını bildirdi.

Yeni terörle mücadele stratejisi çerçevesinde, maliyeti yüksek olan kara savaş araçları yerine, insansız uçak kullanacakları belirtildi.

The Washington Post’un haberine göre, ABD’li üst düzey bir yetkili tarafından uzaktan kumandalı uçaklarla Somali’nin hedef alındığı belirtildi.

Obama’nın terörle mücadele danışmanı ve eski CIA ajanı olan John Brennan, Yemen, Somali ve Pakistan gibi ülkelerde El kaide üyelerin hedef alınacağını söyledi.

El Kaide tehdidinin hala devam ettiğine işaret eden Brennan, geçen ay öldürülen Usame Bin Ladin’in intikamını almak için El kaide üyelerinin harekete geçebileceğini söyledi.

Eski CIA ajanı olan Brennan, El Kaide’nin destekçilerini ABD’de eylem yapmaları için kışkırttığını savundu.

Amerika’nın yeni Savunma Bakanı ve Merkezi İstihbarat Örgütü Başkanı olan Leon Panetta El Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürüldüğü baskını yöneten kişi. Panetta Pakistan’ın Afganistan sınırındaki El Kaide ve Taliban  direnişçilerine insansız uçaklı saldırıların arttırılmasını kuvvetle destekliyor: “CIA tarihinin bugüne kadar ki en agresif operasyonların yapıldığı bir dönemdeyiz, aldığımız sonuç, liderlerinin faaliyetlerini büyük ölçüde durdurmak oldu” dedi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.