İnternet Mağazacılığı Çin’de Ani Ölümlere Sebep Oluyor

Taobao mağazası çalıştıranlar uzun vadede stres yüzünden sağlık problemleri yaşamakta (Philippe Lopez/AFP/Getty Images)
Taobao mağazası çalıştıranlar uzun vadede stres yüzünden sağlık problemleri yaşamakta (Philippe Lopez/AFP/Getty Images)

Çin’de internet alışveriş sitelerine mal tedarik eden mağazacılar uzun saatler çalışıyor, düzensiz yemek yiyor ve düzensiz uyuyorlar. Bunun yarattığı stres ölüm oranlarını artırmaya başladı.

ABD’daki eBay ve Amazon gibi Çin’de internet mağazacılığı çok hızlı büyümekte. En meşhur alışveriş sitesinin ismi Taobao. Web’de birçok mağaza ve marka her geçen gün daha da popüler oluyor ancak internet mağazacılığı yapanlar için stres seviyesi de artıyor.

Çin’de Mayıs ayında yayınlanan ve yankı yaratan “Ani Ölümlere Sebep Olan En Riskli 10 Endüstri” başlıklı makalede Taobao mağazaları risk açısından 10. sırada yer alıyor.

Ağır stresin en son kurbanı ise Taobao’nun internet mağazalarından biri olan “Yu Ni Fang” ın sahibi Wu Lijun. 36 yaşındaki Wu, 15 Temmuz tarihinde aniden öldü. Bu haber Çin e-ticaret endüstrisini şok etti ve grup ile ilgili kaygıları artırdı. Wu’ya ait “Yu Ni Fang” Taobao’nun yüz bakımı, yüz maskesi ürünlerinde en çok satan mağazasıydı. Wu, Temmuz 2011’de yüz bakımı ürünü “Kezi Quan”ı satışa çıkardı ve o günden sonra birçok e-ticaret girişimci ödülü kazandı.

Kezi Quan tarafından yapılan açıklamada Wu’nun uzun saatler çalışmaktan kaynaklı 8 Temmuz’da serebral venöz sinüs trombozu rahatsızlığına yakalandığı ve bu sebeple 15 Temmuz’da hayatını kaybettiği bildirildi.

Taobao’da e-ticaret yapan mağaza sahipleri için uzun saatler çalışmak çok normal bir durum. Bir internet mağaza sahibine göre, çalışanlar müşteri hizmetleri ve pazarlamanın taleplerini karşılamak, artan siparişlere yetişebilmek, siparişleri işlemek ve malı teslim etmek için geç saatlere kadar çalışıyor ve bir yandan da promosyonlar için web sayfasını güncelliyorlar.

Müşteriden gelen çok sayıda talep yüzünden, Taobao satıcıları sürekli ağır iş yükü altına giriyorlar ve bu sebeple uzun saatler çalışıyorlar, düzensiz yemek yiyorlar ve su içmeye, tuvalete gitmeye vakit bulamıyorlar.

Bu yüksek stresli çalışma stili internet mağazacılığı yapanlarda sağlık problemi yaratmaya başladı. Kasım 2011’de Taobao 74 mağaza sahibi/yöneticisine muayene yaptırdı. Muayene sonucu birçok hastalık tespit edildi.

Çin gazeteleri Taobao satıcıları ile ilgili 2012 yılında en az 4 ani ölüm haberi yayınladı.

Çin genelinde çok uzun saatler çalışma yüzünden ölüm sayıları giderek artmakta. 2012 yılında yayınlanan bir rapora göre uzun çalışma saatleri sebebiyle ölenlerin sayısı yıllık 600.000’e yükseldi. Günde 1.600’den fazla Çinli yorgunluktan ölmekte. Çin uzun saatler sonucu ani ölümlerde Japonya’nın önüne geçti.

Orijinal İngilizce Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.