Iphone 5s Hacklendi

Apple tarafından kırılamaz denilen parmak izi okuyuculu kilit, Alman bir grup tarafından kırıldı. Apple Touch ID adını verdiği sisteme fazlasıyla güvenen Apple’ın şimdiye kadar kullandığımız bütün şifrelerin, güvenlik kodlarının yerini alacağını söylediği ve Amerikalı bir hacker grubunun da kıran ilk kişiye 16.ooo Dolar ödül vereceği açıkladığı sistem güvenenleri hayal kırıklığına uğrattı.

iphone 5s
Fotoğraf: www.apple.com

Gerçi yazılımsal olarak değilde fiziksel yöntemlerle kırılan sistem yine de kullanıcılarını düşünmeye itti. Peki, nasıl başardılar? Bir tarayıcı sayesinde parmak izini tarayan ve photoshop programları ile bu parmak izini net bir hale getiren grup, daha sonra fotoğrafın renklerini terse çevirip saydam bir kağıda basmış ve son olarak bu baskıyı latekse döküp telefonu açmayı başarmışlar.

Bu olayla tekrar gündeme gelen sanal ve fiziksel şifrelerin güvenilirliği konusu  insanların kafası karışmaya devam ediyor. Aslında aklımıza ilk olarak şu sözler geliyor, çilingirlerin de dediği gibi “hiçbir kilit açılamaz değildir”.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.