Irak Savaşı Bitti

Irak Savaşı Bitti

ABD Irak savaşı resmen bitirildiğine dair bir seramoni düzenledi. ABD’nin düzenlediği seremoni sırasında Amerikan askerleri ve Savunma Bakanı Leon Panetta (Arka merkezde) (Ali Al-Saadi/AFP/Getty Images)

Irak Savaşı resmen bitti

Sekiz yıl önce başlayan Irak savaşının bittiği Amerika ordusu tarafından açıklandı. Savunma Bakanı Leon Panetta, Irak’ta savaşsız yeni bir dönemin başladığını belirtti.

Bağdat havaalanı yakınında düzenlenen küçük çaplı bir seremonide Penetta, Amerikan askerlerine ve güvenlik görevlilerine Saddam Hüseyin’e karşı yapılan bu savaşta gösterilen çabaya karşı takdirlerini belirtti. Törenle ABD bayağı indirildi, katlandı ve paketlendi.

Paneta’nın yaptığı açıklamada, “Bu tarihi bir andır, Irak’la savaşın olmadığı artık yeni bir döneme girildi ve bu dönemde diğer ülkelerdeki ilişkilerimizde olduğu gibi Irak’la da normal görüşmelerimiz olacaktır” dedi.

Savaş boyunca, 100.000 fazla sivil Iraklı ve 4.500 Amerikan askeri hayatını kaybederken 32 bin ıraklı ve Amerikalı yaraladı. Irak’ta yaklaşık 1 milyon asker görev alırken, Amerika’ya toplam 1 trilyon dolar maliyeti oldu.

Geçtiğimiz 3 yıl içinde 140.000’den fazla Amerikan askeri geri çekildi ve Irak’ta sadece 5.700 asker bırakıldı. 1990’ların başında bazı askerler Saddam tarafından işgal edilen Kuveyt’e gönderildi.

Panetta, “Ulusun için ne gerekiyorsa, gerekli olduğunda fazlasını da yaparsın” dedi. “Bu görev bizim için itici bir güç olmuş ve adanmışlık, misyona bağlılık gibi değerler görülmüştür”.

31 Aralık’tan bir hafta önce yani Noel’e kadar ülkedeki tüm askerler çıkarılmış olacak.

Panetta, son yıllarda terörist saldırıları olsa da, Irak’ta şiddetin en aşağılara kadar çekildiğini ve El-Kaide’nin de ülkeden sürüldüğünü ifade etti.

Tüm bunlara rağmen Irak’ın sorunları daha bitmedi. General Dempsey, Irak’tan çekilmenin Irak’ı bırakmak anlamına gelmediğini , ‘genişçapta’ liderlik yapmaya devam edeceklerini ve bu durumun Irak için küllerden doğan yeni bir fırsat olduğunu söyledi.

Irak güvenlik güçlerinden bahsederken, “Çok sağlam bir altyapı oluşturduklarını düşünüyorum” diye ekledi.

Bazı yetkililer aralık 31’den sonra da Amerikan askerlerini belirlenen periyotlarda Irak’ta tutmak istediler. Ancak, Başkan Obama Ekim ayında askere dokunulmazlık verildiği için Irak’taki liderliğin sona erdiğini ve planlandığı gibi geri çekilmenin gerçekleşeceğini belirtti.

Irak başbakanı Nuri el-Maliki güvenlik ve istihbarat toplama konularında Amerika’dan desteğe ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Orijinal İngilizce Metin

Anahtar Kelimeler; Irak savaşı,Saddam Hüseyin,El Kaide

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.