İran Petrol İthalatına AB ve ABD’den Ambargo

Nükleer Silah Tehdidine Karşı İran Petrol İthalatına AB ve ABD’den Ambargo

İran'a karşı AB ve ABD den petrol İthalatı ambargosu (Ebrahim Noroozi/AFP/Getty Images)

Avrupa Birliği (AB) diplomatlarının yaptıkları toplantı sonucu alınan karar ve ABD’de Obama’nın çıkarttığı yeni yasalar  ile birlikte Perşembe günü İran petrol ithalatına ambargo konulması hedeflendi.

Adı verilmeyen bir diplomat Reuters’a verdiği demeçte, “Bu konuda çok fazla ilerleme kaydedildi. Petrol ambargosu konusunda karar birliğine varıldı. Bu konu daha fazla tartışılmayacaktır” diye açıklamada bulundu.

İran yönetimindeki nükleer program ile ilgili baskıları arttırma çabaları kapsamında, İran petrolüne ambargo konulması konusunda ABD yasaları doğrultusunda ABD başkanı Obama tarafından geçen hafta imzalanarak eyleme geçilmesine karar verildi. Nükleer çalışma konusunda İran bunun ‘Barışçıl’ bir proje olduğunu söylerken, Batılı hükümetler bunun İslam Cumhuriyeti tarafından yapılan bir nükleer silah olduğunu düşünüyor.

İran Ekonomi Bakanı Şemsettin Hüseyin, Fars Haber Ajansına yaptığı açıklamada İran’a karşı yapılan son yaptırımların üstesinden gelinebileceğini belirtti.

Yaptığı açıklamada, “İhtişamlı İran ulusu şunu bilmelidir ki kesinlikle bize karşı kibirli güçlerin yaptığı yaptırımların üstesinden geleceğiz” dedi ve “her kesimden insanın birlik içinde olması koşulu ile bunu başaracağız” diye ekledi.

Obama’nın İran merkez bankası ve banka sektörünü hedefleyen yaptırımla ile ilgili kanunu imzalamasından sonra, İran’ın para birimi Riyal çok düşük seviyelere kadar geriledi.

Ayrıca Hüseyin,“Her bir İranlı yaptırımlara bir asker gibi karşı duracaktır” dedi.

Orijinal İngilizce Haber için tıklayınız

Etiketler: İran,ABD,Ambargo,AB,Nükleer,Petrol

Diğer Dünya Haberleri:

2011 ve 2012′den Sonra Ortadoğu ve Afrika

Ortadoğu’da Savaş Değil Barış İstiyoruz

Kaddafi Ailesinin İkinci Oğlu da Yakalandı

Suriye Arap Birliğinin Barış Anlaşmasına Evet Dedi

Muammer Kaddafi – İbretlik Bir Lider Öyküsü

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.