İran’dan Doğalgaz Alımı İkiye Katlanabilir

(Fotoğraf: Kaveh Kazemi/Getty Images)
(Fotoğraf: Kaveh Kazemi/Getty Images)

İran, gaz basınç tesislerinin kapasitesini artırarak, Türkiye’ye ihraç edilen doğalgaz hacmini arttırmayı hedefliyor. Iran Milli Gaz Şirketi (NIGC) yönetici direktörü Hamid-Reza Araki, Türkiye’ye doğalgaz satışının ikiye katlanabileceğini belirtti.

İran haber Ajansı İRNA’nın haberine göre, mevcut tesislerdeki kapasite artışı sayesinde, günlük 36 milyon metreküp olan gaz hacmi, 60 milyon metreküpe çıkarılacak.

İran ile doğalgaz alımına ilişkin 25 yıllık anlaşma çerçevesinde, Türkiye İran’dan günlük ortalama 25 milyon metreküp gaz ithal ediyor. Rusya’dan sonra en fazla doğal gazalımı İran’dan gerçekleşiyor. Haberde, bu yıl Türkiye’deki su kaynaklarındaki azalmanın İran doğal gazına ihtiyacı daha da artıracağı tahmin ediliyor.

İran daha önce, ithal edilecek gaz miktarının artması koşuluyla gaz fiyatlarında indirime gidileceğini dile getirmişti. Başbakan Recep Tayip Erdoğan da geçen aylarda İran’a yaptığı ziyaret sonrasında gaz fiyatında anlaşmaya varılması halinde, Türkiye’nin ithal ettiği doğalgaz hacmini artırabileceğini ifade etmişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.