İran’dan Geri Adım

İran’dan Geri Adım

Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu (ADEM ALTAN/AFP/Getty Images)

Geçen hafta Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İran Ziyareti’nde İran tarafından da dile getirilen İran Nükleer Müzakerelerinin İstanbul’da yapılması görüşü tamamen tersine döndü. İran önümüzdeki hafta başlaması planlanan müzakerelerin Türkiye’de yapılmasının mümkün olmadığını net bir dille ifade etti.

İran Meclis Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Alaaddin Burucerdi, El Alem Televizyonu’na yaptığı açıklamada ‘‘Türkiye artık dışlanmıştır.’’dedi.

AFP’nin haberine göre Burucerdi, Türkiye’nin,Suriye konusundaki radikal ve mantıksız  tavrını göz önünde bulundurduklarında Türkiye’nin fiilen toplantıya ev sahipliği yapma yetkinliğini kaybettiğini dile getirdi.

Bir çok İranlı yetkili dünkü açıklamalarında,  13 ve 14 Nisan’da yapılması planlanan Nükleer müzakerelerle ile ilgili Bağdat ya da Pekin’in ev sahipliği yapabileceğini ifade etmişti.

Ahmet Davutoğlu,  ‘İran’dan İzahat İstedik’ Dedi

İran Meclis Başkanı Ali Laricani’nin hafta sonu İstanbul’da yapılan “Suriye Halkının Dostları Konferansı” konusundaki ağır eleştirilerde bulunması üzerine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran’ın Ankara Büyükelçisi’ni bakanlığa çağırarak, İran’dan izahat istendiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İran’da her düzeyde karşılıklı anlayış ve saygı içerisinde çok güzel görüşmeler yapılmasının hemen akabinde yapılan bu açıklamaların, İran’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve heyetine gösterilen saygı ve anlayışla bağdaşmadığını ifade ettiğini belirtti.

İranlı Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’yi arayan Davutoğlu, mevkidaşının kendisine İran Cumhuriyeti adına yapılan bütün açıklamaların sadece dışişleri bakanı, cumhurbaşkanı ve dini lider tarafından yapıldığını, diğer açıklamaların bir bağlayıcılığının bulunmadığını söylediğini bildirdi.

Başbakan Erdoğan’dan, İran’a Dürüst Olun

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran’ın Nükleer Müzakerelerin görüşülmesiyle ilgili Şam veya Bağdat’ı önermesine, ‘ipe un sermek’ olarak yorumladı. İran’ın bu iş olmasın anlamına gelen tutumuyla ilgili olarak da ”Karşı tarafın Şam’a, Bağdat’a gelmeyeceğini bilerek,kalkıp ‘bak biz Şam’ı da Bağdat’ı da önerdik.” diyeceğini, İran’ın dürüst olması gerektiğini, dürüst olmadığı için sürekli itibar kaybına uğradığını ifade etti. Erdoğan İran’la ilgili ”Bu diplomasinin dili değildir. Bu başka bir dildir.O da bana yakışmaz.” dedi.(Hürriyet Gazetesi)

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.