İran’ın Türkiye Ziyareti

Fotoğraf Ak Parti internet sitesinden alınmıştır.

İran Genel Kurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi’nin Devrim Muhafızları internet sitesine yaptığı ve Suriye’de dökülen kandan Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ı sorumlu tuttuğu ve “ABD’nin Suriye politikası sanıldığı kadar sadece Suriye’yle ilgili ve sınırlı değil. Bizzat ABD strateji merkezlerinin siteleri ve medyasında bunların BOP projesinin parçası olduğu ve Suriye’den sonra sırada Türkiye ve İran’ın bulunduğu açık şekilde yazılıyor.” dediği açıklamasının ardından  başlayan gerginlik Türkiye Dış İşleri Bakanlığı’nın bu açıklamaya verdiği sert yanıtla daha da gerginleşmişti. Dün İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’nin Türkiye’ye gelerek Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla görüşmesinin ardından yeni bir boyut kazandı.

Fars Haber Ajansı’nın “İranlı ziyaretçileri kaçırdıklarını iddia eden Suriye özgür ordusu Türkiye tarafından desteklendiğinden, Dışişleri Bakanı Salihi Ankara yönetimine bu bağlamda sorumluluğunu hatırlatmak ve ikazda bulunmak için bugün Türkiye’ye gidiyor” diyerek duyurduğu haberin ardından Dış İşleri Bakanı  Davutoğlu ile görüşmek üzere Türkiye’ye gelen Salihi, Ak Parti sitesinde yayınlanan görüşme notlarına göre Devrim Muhafızları internet sitesinde yapılan açıklama ile ilgili olarak resmi açıklamalara itibar edilmesi gerektiğini, Türkiye’nin mesajlarını İran yönetimine götüreceğini kaydetti. Suriye konusunun da ele alındığının belirtildiği notlarda, her iki tarafın da Suriye’de durumun vahim bir hal aldığını ve kanın durması gerektiği hususunda mutabakatlarını teyit etti.

Ayrıca görüşmede Salihi’nin 48 İranlı hacının serbest bırakılması için Türkiye’nin yardımcı olması yönündeki ricasını tekrarladığı belirtilirken. Davutoğlu’nun ise daha önce olduğu gibi, insani mülahazalarla Türkiye’nin bu konuda elinden geleni yapacağını kaydettiği belirtildi.

Son olarak Davutoğlu ve Salihi’nin bölgesel konular bağlamında Mısır, Libya, Tunus, Somali ve Myanmar’daki gelişmeler ile yaklaşan İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi gündemindeki konular üzerinde de görüş alışverişinde bulundukları ve iki bakan, nükleer görüşmelerdeki son durumu da ele aldıkları da kaydedildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.