Irkçı Başkan Adayının Dikkat Çeken Ortakları

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Irkçı ve İslam karşıtı söylemleriyle öne çıkan ABD’nin başkan aday adaylarından Donald Trump, servetinin büyük kısmını Müslüman Araplarla yaptığı işlerden kazandığı ortaya çıktı.

Yeni başkanını seçmek için 8 Kasım 2016’da sandık başına gidecek olan ABD’de Cumhuriyetçilerin başkan aday adaylarından emlak devi Donald Trump, ırkçı ve İslam karşıtı söylemleriyle öne çıkıyor. ‘Müslümanların ABD’ye girişinin yasaklanması’ yönündeki açıklamasıyla eleştiri yağmuruna tutulan Trump’ın, ırkçı ifadelerine karşın 4.5 milyar dolarlık servetinin büyük çoğunluğunu ise Araplarla yaptığı işlerden kazanmış olması dikkat çekiyor.

‘Müslümanların ABD’ye girişinin yasaklanması, camilerin gözetim altında tutulması, ABD ile Meksika sınırında duvar örülmesi ve ülkedeki 11 milyon göçmenin sınır dışı edilmesi’ şeklindeki ifadeler, Cumhuriyetçilerin başkan aday adaylarından Donald Trump’ın ayrıştırıcı ve ötekileştirici söylemlerinden sadece bazıları. Forbes’a göre 4.5 milyar dolar, kendi ifadesine göre ise 10 milyar dolar serveti nedeniyle adının başına ‘emlak devi’ sıfatının yapıştırıldığı 69 yaşındaki Donald Trump, ABD’de Başkanlık Seçimleri’nde aday olmak için mücadele veriyor. Son yapılan araştırmalara göre oy oranı Cumhuriyetçiler arasında yüzde 41’e yükselen Trump, seçim kampanyasını özelde İslam karşıtlığı; genelde ise yabancı düşmanlığı üzerine kurguluyor. Araplara karşı muhalif söylemlerine rağmen onlarla ticaret yapmaktan geri durmayan Trump, Suudi Arabistan ve Dubai başta olmak üzere Körfez Ülkeleri’ne yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor.

Uluslararası İlişkiler alanındaki çalışmalarıyla tanınan, Mescid-i Aksa ve Kudüs’ün bağımsızlığı için Beyt’ül Makdis konferansları düzenleyen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abd Al Fattah El Awaisi, Trump’ın, servetinin büyük çoğunluğunu Araplarla yaptığı işlerden kazandığını söyledi. Daha önce Meksikalılar hakkında da benzer açıklamalarda bulunan Donald Trump’ın, İslam düşmanlığı üzerinden bir popülizm oluşturmayı amaçladığını belirten Prof. Dr. Awaisi,“Donald Trump, şimdilerde Araplara ve Müslümanlara karşı sarf ettiği muhalif sözlerle gündeme geliyor fakat kendisi bugüne kadar hep Araplarla aynı tabaktan yedi. Bir milyarder olan Trump, bütün parasını Araplarla yaptığı işlerden elde etti. Körfez ülkelerinden özellikle Suudi Arabistan ve Dubai’de yaptığı işler dikkat çekiyor”şeklinde konuştu.

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

“TRUMP’IN ŞANSI ÇOK DÜŞÜK”
Geçmiş yıllarda ABD’de seçimler ve seçmenler konulu araştırmalara imza atan Prof. Dr. Abd Al Fattah El Awaisi, Trump’ın seçilme şansının çok düşük olduğunu söyledi. ABD’nin, dış politikasını geliştirebilecek bir başkana ihtiyaç duyduğunu belirten Prof. Dr. Awaisi, “ABD’de seçimleri etkileyen iç ve dış faktörler çok fazla. Trump’ın İslam aleyhindeki söylemleri Cumhuriyetçi kitle içindeki oyları yükseltmiş olabilir ama ABD’nin şu an ters ve muhalif birine değil, kendi dış politikasını geliştirebilecek bir başkana ihtiyacı var. Amerikan toplumunu ve seçimlerini bilen biri olarak Trump’ın seçilme şansını çok zayıf görüyorum. Çünkü Trump, ABD’de bir grubu temsil ediyor fakat çoğunluk onun gibi düşünmüyor. Zaten Trump hakkında ‘ırkçı’ ve ‘deli’ gibi ifadeleri kullanan çok sayıda Amerikalı var. Bence Cumhuriyetçiler onu başkan adayı olarak bile seçmeyecek. Örneğin, İsrail’i ziyaret etmek isteyen Donald Trump’ı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu kabul etmedi. İngiltere’de ise Trump’ın ülkeye girmesini engellemek için başlatılan imza kampanyasını 500 binin üzerinde kişi destekledi” ifadelerini kullandı.

“BATI’DAKİ MÜSLÜMANLAR BİRİNCİ DERECEDEN ETKİLENİYOR”
Batı’daki terör olaylarının ve İslam karşıtı söylemlerin bu bölgelerde yaşayan Müslümanları birinci dereceden etkilediğini belirten Prof. Dr. Awaisi, “Bugün Fransa’da 9, İngiltere’de ise 2 milyon Müslüman yaşıyor. Fakat Batı’daki terör olayları ve İslam karşıtı söylemlerden sonra birbiri ardına çok sayıda ülkede terör kanunları yürürlüğe girdi. Bu kanunlara göre daha önce kimlik olmadan dolaştığım yerlerde sadece dış görünüşümden ve tenimin renginden dolayı kimlik taşımak; taşımadığımda ise hukuki neticelerine katlanmak zorundayım. Batı’da yaşanan terör olayları, o ülkelerdeki Müslümanları birinci dereceden etkiliyor” dedi.

DONALD TRUMP’IN PROJELERİ
Donald Trump; New York, Dubai ve İstanbul başta olmak üzere pek çok kritik noktada, Fifth Avenue, Trump Tower, Trump World Tower, United Nations Plaza, Trump Park Avenue, Park Avenue, Trump Place, Trump International Hotel & Tower, Trump International Hotel & Tower Chicago, Trump National Golf Clubs, Trump Vineyard Estates, Trump Hollywood, Trump Grande, Trump Soho, Trump Parc Stamford, Trump Ocean Club, Trump Towers Mall gibi önemli yatırımlara sahip olmasıyla öne çıkıyor.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.