IŞİD Antik Palmira Kentindeki Eserleri Yok Etmeye Başladı

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Terör örgütü IŞİD, geçtiğimiz ay kontrolünü ele geçirdiği Suriye’nin antik Palmira kentinde bulunan tarihi eserleri yok etmeye başladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından Pazar günü yapılan açıklamada, terör örgütü IŞİD’in kente mayın ve bomba döşediği bildirilmişti. Açıklamada, bunun kentte bulunan tarihi eserlere zarar vermek amacıyla mı yoksa hükümet güçlerinin kente doğru ilerleyişi durdurmak amacıyla mı yapıldığı konusunda yeterli bilgi yoktu. Gözlemevi, terör örgütünün mayın döşenen antik Palmira kentinde bulunan tarihi eserlerin patlatılmaya başladığını gösteren fotoğrafları yayınladı. Fotoğraflarda, militanların patlayıcılarda eserin bulunduğu noktaya ilerlediği daha sonra ise bölgeden dumanların yükseldiği görülüyor.

Öte yandan, terör örgütünün Palmira’nın önemli dini sembollerinden olan Ebu Bahaddin’in türbesini de patlattığı bildirildi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD’in kentte bulunan tapınağın tamamen tahrip edildiğini kaydetti. Suriye’de yayın yapan ve hükümete yakınlığı ile bilinen El Vatan gazetesi, Palmira’da Suriye ordusunun IŞİD’e karşı operasyonlarının şiddetlendiğini yazdı.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.