‘IŞİD’ Davası İstanbul’da Başlıyor

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Terör örgütü IŞİD’in Türkiye’deki yapılanmasına ilişkin 3’ü tutuklu 67 sanık hakkında açılan dava İstanbul’da başlıyor.

İddianamede, şüphelilerden İlyas Aydın’ın örgüt yöneticiliğinden 15, Halis Bayancuk’un da aralarında bulunduğu 66 sanığın ise 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

“TÜRKİYE’Yİ ‘KÜFÜR DEVLETİ’ OLARAK GÖRÜYORLAR”
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca şüpheliler hakkında hazırlanan iddianamede, IŞİD’in amacının dünya üzerindeki Müslüman devletlerin yönetimlerini yıkarak yerine radikal selefi görüşler doğrultusunda bir devlet kurmak olduğu aktarılıyor. Örgütün 2014 yılı Haziran ayı içerisinde sözde hilafet ilan ettiği aktarılan iddianamede, örgütün Türkiye gibi özellikle demokratik yönetim tarzına sahip devletlerin Dâr-ı Harp (küfür devleti) olarak gördükleri aktarılıyor.

“ÖRGÜT LİDERİ SÖZDE ŞERİAT MAHKEMESİNDE ÖLÜM KARARI ALDI”
Örgüt tarafından sözde mescitlerde, dini sohbetler verildiği anlatılan iddianamede, gurubun, “Sözde mescitlerde ders verdikleri şahısları çatışma bölgelerine gönderdikleri, terör örgütünün adlarını kullanarak baskı, cebir, şiddet ve tehdit uyguladıkları, IŞİD terör örgütüne eleman ve lojistik destek sağladıkları, şüpheli İlyas Aydın’ın sözde şeriat mahkemesinde, insanların öldürülmesi için karar verdiği” anlatılıyor.

“IŞİD ULUSLARARASI FAALİYET GÖSTEREN BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR”
Şüpheliler hakkında hazırlanan 315 sayfalık iddianamenin sonuç kısmında şöyle deniyor:

“IŞİD uluslararası faaliyet gösteren bir terör örgütüdür. Dosyamız kapsamında sadece yargı alanımızda örgüt adına faaliyet gösteren şüpheliler ele alınmıştır. Şüpheliler arasında katı bir hiyerarşinin olmadığı, sadece Hoca konumuna gelmesi nedeniyle şüpheli İlyas Aydın’a ayrıca bir saygı gösterildiği, şüphelilerden bir kısmının Suriye’ye örgüt adına çatışma bölgelerine gittikleri, bir kısım şüphelilerin örgütün diğer ihtiyaçları ile ilgilendikleri bu şekilde hep birlikte bir organizasyon içinde hareket ettikleri anlaşılmıştır.”

67 ŞÜPHELİDEN 27’SİNİN İFADESİ ALINDI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca şüpheliler hakkında hazırlanan iddianamede, 67 kişi yer alıyor. Şüpheli Halis Bayancuk’un da aralarında bulunduğu 27 kişinin ifadesinin alındığı dava dosyası kapsamında, diğer şüphelilerin ise Suriye’de olmaları nedeniyle ifadelerinin alınamadığı belirtiliyor. İddianamede yer alan 24 müştekiden çoğunun şüphelilerin anne, baba ve akrabalarından oluştuğu, dava dosyasının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yargı alanından oluşan yapıyı kapsadığı aktarılıyor.

ÖRGÜT LİDERİNİN 15 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR
İddianamede, yapının bu bölümdeki sorumlusu olduğu aktarılan Ebu Ubeyde kod adlı İlyas Aydın’ın örgüt yöneticiliğinden 15 yıla kadar hapsi isteniyor. Savcılık, Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayancuk’un da aralarında bulunduğu 66 şüphelinin ise örgüt üyeliğinden 10 yıla kadar hapsini talep ediyor.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.