IŞİD militanı İsveç Televizyonuna Konuştu

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

İsveç Devlet Televizyonu, Suriye’de savaşmış ve İsveç’e geri dönmüş bir IŞİD militanıyla yaptığı röportajı yayınladı. Genç militan röportaj sırasında IŞİD’ın propagandasını yaparken, tekrar Suriye’ye savaşmak için geri döneceğini ifade etti. Röportaj bazı grupların tepkisini çekti.

Kafasını kaşkolla sararak televizyona röportaj veren IŞİD militanı, kafa kesme olaylarında bulunduğunu ve savaş ortamında bunun normal olduğunu savundu. Adam öldürüp öldürmediği sorusuna ise “Ben genelde gece savaşıyordum, gece sıktığımız kurşunların kaç kişiye isabet ettiğini ya da öldürdüğünü bilemiyorum” diye cevap verdi.

Göteborg’da doğup büyüdüğünü belirten militan, internette izlediği videolardan etkilenerek IŞİD’e katıldığını söyledi. Tekrar Suriye’ye dönerek savaşa kaldığı yerden devam edeceğini söyleyen militan, çocuklarının da Suriye’de büyüdüğünü ve kendisi gibi şimdiden cihadist olduğunu ifade ederek çocukları ile gurur duyduğunu ve kendisi gibi savaşacağını söyledi.

Röportaj sonrası İsveç’teki ana akım medya yorum yapmazken, Göçmen Karşıtı Partiye (SD) yakın bir kaç site, ”IŞİD’in reklamı devlet televizyonunda açıktan yapılıyor” diye eleştirildi.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.