IŞİD Sınırdaki Resmi Daireleri Yok Ediyor

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

IŞİD, Esad rejiminden kalan resmi binaları bir bir havaya uçururken, Gaziantep’in Karkamış ilçesinde patlamalar nedeniyle büyük hasar ve büyük panik yaşanıyor.

Edinilen bilgiye göre, IŞİD ele geçirdiği bölgelerde Esad rejiminden kalan resmi binaları bombayla havaya uçuruyor. Cumartesi gününden itibaren patlatılmaya başlanan binalar nedeniyle Gaziantep’in Karkamış ilçesinde insanlar büyük tedirginlik yaşıyor. Karkamış ilçesi yakınlarında Suriye Devleti’ne ait iki gümrük binası da IŞİD militanları tarafından patlatıldı. İki binadan ilki Cumartesi günü saat 17.00 sıralarında, ikinci bina ise Pazartesi günü öğle saatlerinde patlatıldı. Patlamalar nedeniyle Suriye tarafında bulunan binalar tamamen yıkılırken, Karkamış’taki evler de büyük hasar gördü. Bir çok evin camları kırıldı, kapılar yerlerinden söküldü. Bazı evlerde de çatlaklar meydana geldi.

TÜRKİYE TARAFINDAKİ EVLER HASAR GÖRDÜ
Biri yeni, diğeri eski olan binaların Suriye Devleti’ne ait gümrük binaları olduğu öğrenildi. Cumartesi günü patlatılan binanın etkisiyle Karkamış’taki evlerde maddi hasar meydana geldi. Patlamalar nedeniyle sınıra sıfır noktada yaşayan vatandaşlar evlerini boşaltırken, güvenlik güçlerinin vatandaşları dikkatli olmaları konusunda sık sık uyardığı öğrenildi.

 VATANDAŞLAR KORKU İÇİNDE YAŞIYOR

Patlamalar nedeniyle büyük bir tedirginlik yaşadıklarını söyleyen Yetkin Deniz isimli bir vatandaş, “Her taraf yıkıldı. İnsanların can güvenliği yok. Bütün evlerin yüzde 80’i bu şekilde. Daha da hasarlı olanları var. 20 metre ilerde patlama oldu. Biri yeni, biri de eski iki tane gümrük binası vardı. Cumartesi günü yenisini patlattılar. Orada da yine iş yerlerimizin, dükkanlarımızın camları kırıldı. Dün taktırdık, bugün yine hepsi kırıldı. Halen şu anda bomba döşüyorlarmış. 4 yer daha patlatacaklarmış. O 4 tane de patlarsa Karkamış yerle bir olur. Bundan bir ay önce de koalisyon güçleri uçaklarla gelip bombalıyordu. Yine aynı şekilde duvarlarımız yarıldı, kapılar, pencereler, camlar kırılıyordu. Bir ay boyunca çocuklarımızın hepsi korkudan uyuyamıyordu. Uçak gelip, dalış yapıp, bombalayıp gidiyordu” dedi.

Mehmet Polat ise “Suriye’nin Carablus ilçesiyle aramız 250 metre. Ortadoğu’nun başına bela olan IŞİD, maalesef bizi de ilçemizde rahat uykuya hasret bıraktı. Günübirlik patlamalar, esnafın dakikada bir camları kırılıyor. Devlet Demir Yolları’na ait 84 tane lojmanımız var. Orada oturan insanlar evlerini terk etmişler, sokakta yatıyorlar. Gerçekten ilçemiz çok huzursuz. İlçemiz adete ayakta. Suriye’nin IŞİD belası bizim ilçemizi bu hale getirdi. Çarşıda bir tane canlı, insan yok, bomboş. İlçemiz adeta savaş yerine dönmüş, harabe durumunda. Dükkanlar, evler terk edilmiş durumda. İlenin hali, durumu bu. Çoluk çocuğumuz korkudan evde yatamıyor” şeklinde konuştu.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.