IŞİD Teröründen Kaçan Suriyelilere Kapı Açıldı

Sınırı geçen Suriyeliler göz yaşlarına boğuldu (Fotoğraf: İHA)
Sınırı geçen Suriyeliler göz yaşlarına boğuldu (Fotoğraf: İHA)

Suriye’de PYD ile IŞİD arasındaki çatışmaların yoğunlaşması ile dört bine yakın Suriyeli Türkiye sınırına akın etti. IŞİD zulmünden kaçan Suriyeliler bir süre sınırda bekletildikten sonra Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinden Türkiye’ye kabul edildi

Sınırın Türkiye tarafında da Suriyeli akrabalarının geçişlerine izin verilmesini bekleyenler büyük bir yoğunluk oluşturdu.

Bakü’de bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Sınıra ilk etapta yaklaşık 4 bin kişinin geldiğini söyleyen Davutoğlu, “Türkiye var ve güçlü oldukça kendisine sığınan herkese yardımcı olacaktır” dedi. Davutoğlu etnik ve mezhep ayrımı yapmayacaklarının da altını çizdi.

Ayrıca, Suriye’deki IŞİD tehdidinden kaçan binlerce Suriyeli Kürt, Dikmetaş köyü civarında güvenlik güçlerinin kontrolünde Türkiye’ye giriş yapmaya başladı. Çocuklarıyla birlikte sınırı geçen kadınlar gözyaşlarına boğuldu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Kırıkkale’de gazeteciler ile yaptığı görüşmede tampon bölgeye ilişkin soru üzerine “Tampon bölge konusunda BM Güvenlik Konseyi’nin kararı gerekiyor, çıkmadı. Yoksa biz bu kampların bir kısmını orada kurardık. Oradan bir karar çıkmayınca Türkiye’nin tek başına yapabileceği bir iş değil, bunun riski var. Siz tampon bölge kurarsanız havadan insanlar bombalanır, bunun sorumlusu siz olursunuz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.