İspanya Boğa Koşusunda Birkaç Kişi Yaralandı

(Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images)

İspanya, Pamplona’da yapılan boğa koşularında Pazar günü iki kişi ciddi yaralanırken, kalabalık içinde onlarca kişi hafif yaralandı.

Ortaçağ geleneği olan koşuda boğa sürüsü taş döşeli eski kent sokaklarında serbest bırakılırken,  bu sokak bir gün sonra matadorlar tarafından arena olarak kullanıldı.

1430 Pound değerindeki boğa, Navajito, iki kişiyi yaraladı. Birinin yüzünde kesik ve çürükler bırakırken AFP’ye göre diğeri sırtından yaralandı. Hastaneye kaldırılan iki adam daha sonra taburcu edildi.

Kızılhaç, küçük yaralanma yaşayan yaklaşık 80 kişiyi tedavi ettiğini söyledi. Pamplona bölgesinde turistler için şunlar öneriliyor;

“Uzman koşucuları araştırın. Boğa koşusu son derece tehlikeli ve kalabalık olması onu daha zor bir hale getiriyor. Nasıl koşmanız gerektiği ile ilgili uzun yıllar çalışma yapmanız gerekiyor.”

CNN’ne göre ilk gün 21 yaşındaki bir Japon koşucu boğa tarafından metrelerce sürüklendi.

Ayrıca ilk gün 73 yaşındaki bir İspanyalı adamın ayağı boğa tarafından boynuzlandı.73 yaşında emekli bir mimar olan Victor Arrecivita Calvet , oyunun devamına katılamadığı için oldukça üzgün olduğunu belirtti. “Tam açılış gününde yaralanmam kötü oldu. Şimdi yarışın geri kalanını televizyondan izlemek zorunda kalacağım ve orada olamadığım için üzüleceğim” dedi.

Boğalar San Fermin festivali kapsamında sekiz gün boyunca her gün sabah serbest bırakılacak ve 2.800 metrelik koridor boyunca koşmaları sağlanacak.

27 yaşındaki İspanyol Carlos Saiz, “İnanılmazdı. Koşuda gerçekten yaşadığınızı hissediyorsunuz. Boğaların önünde olmaya konsantre oluyorsunuz ve zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz” diye AFP’ye konuştu.

Koşuyu seyreden 23 yaşındaki Victor Batres ise AFP’ye, “Boğalar beklediğimden çok daha hızlılardı Asla yarışa katılamam çok ürktüm“ dedi.

Orijinal İngilizce Metin

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.