İspanya’dan Yunanistan’a Onay Çıktı

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

İspanya Parlamentosu, olağanüstü toplanarak Yunanistan’a yapılacak 3. kurtarma paketini oyladı. Parlamento’dan pakete 20 ‘hayır’ oyuna karşın 297 ‘evet’ oyu ile onay çıktı.

Yunan Parlamentosu’nun, hükümet ile uluslararası alacaklılar arasında varılan üçüncü yardım paketini onaylamasının ardından gözler Euro Bölgesi ülkelerine çevrilmişti. İspanya Parlamentosu, oylama yapması zorunlu olmamasına rağmen dün akşam saatlerinde toplandı. Dün akşam saatlerinde olağanüstü bir şekilde toplanan parlamento, hükümet ile uluslararası alacaklılar arasında varılan üçüncü yardım paketini oyladı.

Meclis genel kurulunda yapılan görüşmenin ardından yapılan oylamada, Yunanistan’a üçüncü yardım paketinin verilmesi 20 ‘hayır’ oyuna karşın 297 ‘evet’ oyu ile kabul edildi. İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos mecliste yaptığı konuşmasında, “Yunanistan krizinden alınması gereken 3 ders var. Öncelikle reformların engellenmesinin üstesinden gelmeliyiz. İkinci olarak, popülist siren çağrısı yanılsama ile sonlanmalı. Son olarak, sorumsuz politikaların bir bedeli var” dedi.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, parlamentoyu “Madrid’in yardım paketine katılımının önemli olduğu” için topladığını kaydetti. Yunanistan Parlamentosu, hükümet ile kreditörler arasında yapılan 3’üncü kurtarma paketini görüşmek üzere 14 Ağustos’ta toplanmış, paket görüşmenin ardından oylamayla kabul edilmişti. Aynı gün toplanan Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısından da geçmişti.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.