İspanya’ya IMF’den 125 Milyar Dolar Kurtarma Kredisi

İspanya Banka Kredilerinden dolayı Girdiği Borç Batağından Kurtuluyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Bankacılık Otoritesi komisyonu İspanya'ya 125 Milyar Dolar verdi. (Dominique ibn * / AFP / GettyImages)

Jack Phillips — Epoch Times

Euro bölgesi tarafından, borç içinde olan İspanya’nın bankalarını kurtarması için 100 milyar Euro (125 milyar dolar), cumartesi gece geç saatlerinde garantilendi.

Yapılan ortak bildiride 17 üyeden sorumlu Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Euro para işlerinden sorumlu komisyon olarak hizmet veren başkan yardımcısı Oli Rehn, ‘İspanya için finansal sektör açısından durumun yeniden yapılandırılmasının ve Euro bölgesinden gelen olumlu yanıta memnun olduklarını’ belirttiler.

Bu kurtarma paketi uzmanların görüşüne göre, İspanya bankacılık sektörünü kurtarma, yatırımcı güvenini geri kazanma ve Euro krizinin derinleşmesini önlemek için tasarlanmış.

İspanya’da bankacılık sektörünün kriz yaşamasının sebebi konut piyasasında verilen emlak kredilerinden sonra borçlanılmasından kaynaklanıyor.

Yapılan açıklamada, Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Bankacılık Otoritesi komisyonunun yakın ilişki içinde gerekli değerlendirmelerin yapılarak, hızla devam edecekleri belirtildi.

IMF başlangıçta Brüksel’de yapılan görüşmeler sonucunda İspanya’ya 40 milyar Euro (50 milyar Dolar) verilmesi önerilmişti.

İspanya bu kurtarma kredisinin bir borç olduğunu ve geri ödenecek kredilerin sonrasında bu borcun kapatılacağını vurguladı.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy bu sonucu çok olumlu bir adım olarak değerlendirdi.

Başbakan makamından yaptığı açıklamaya göre, ‘Euro bölgesi hamlesi Euro’nun itibarını kurtardığını ve bunun Euro için iyi bir gelecek oluşturduğunu’ belirtti.

Yunanistan için IMF ve Euro bölgesi tarafından 170 milyar dolar kurtarma kredisi onaylanmıştı fakat yakın zamanda bu miktara 44 milyar dolar daha eklendi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.